אירוע טרגי התרחש ביום שבת האחרון בו טבע למוות יעקב בן סימון ז"ל בן ה-9. משפחתו של יעקב עלתה לארץ מפרו לפני כ-10 שנים והשתקעה בבאר שבע, וביום שבת האחרון הגיעו יחד לבריכת בית יציב לבילוי משפחתי שנגמר בטרגדיה, שבוע לפני שהיה אמור יעקב לחגוג את יום הולדתו העשירי.

-

אמש נחשף על ידי תמיר סטיינמן בחדשות 2 כי יומיים טרם טביעתו למוות של יעקב בן ה-9 ז"ל, טבעה בבריכת בית יציב ילדה נוספת, וחייה ניצלו הודות לאחד מהרוחצים בבריכה, שמשה אותה מהמים "הייתי עם הילד בתוך המים ופתאום הוא אומר לי שמישהו מתחת למים" כך מספר אביב כהן, עד ראייה לאירוע הטביעה שהתרחש ביום חמישי, יומיים בודדים טרם טביעתו למוות של יעקב ז"ל.

לטענת כהן, הוא קרא למציל, אך מציל לא נמצא בסביבה "היא הייתה מחוסרת הכרה אחרי שבלעה מים. חיפשתי מציל אבל לא מצאתי, אני צועק ואף אחד לא מגיע". חשוב לציין כי במקרים של טביעה כל דקה היא קריטית ועלולה להוביל לפגיעה ממשית ואף למוות של הטובע, כפי שלצערנו הרב התרחש ביום שבת האחרון.

כהן העיד אמש במשטרה כי לאחר אירוע הטביעה ביום חמישי נכנס למשרדו של מנהל הבריכה ואמר לו "אם תמשיך בהתנהגות הזו אתה תאבד חיים". אך מנהל הבריכה לטענתו לא הניד עפעף " הוא צחק לי בפנים". מנהל הבריכה נעצר אמש ושוחרר, והמשטרה ממשיכה בחקירת האירוע כדי לקבוע האם אכן צוות המצילים התנהל ברשלנות, כך שהיה ניתן למנוע את מותו של יעקב בן ה-9 ז"ל.

בית המשפט מתח ביקורת, המצילים שוחרר למעצר בית

שני המצילים,  משה ברינה בן ה-59 ואלכסיי חזנוביץ' בן ה-38 שוחררו אמש למעצר בית לאחר שבית המשפט מתח ביקורת על התנהלות המשטרה "יש להתקומם על כך שמייחסים למשיב מסוכנות. מדובר באדם ללא עבר פלילי. מציל שעובד 30 שנה ולא נפל דופי בעבודתו. מדובר במקרה טרגי אשר בהחלט אירע שלא בטובתו של המשיב. נראה שעשה כל מאמץ להציל את הילד לאחר טביעתו. לא כל אירוע טרגי חייב להסתיים במעצר. מדובר בהליך חקירתי ולא בהליך עונשי".

לפי השופט בדיון הארכת המעצר של המציל ברינה "אירע אירוע טרגי ביותר בבריכה בה הוא (משה ברינה ש.ט) עובד כמציל. באירוע זה מצא את מותו ילד בן 9 שנכנס למים כאשר הוא לא היה מלווה בהוריו, מדובר בילד שאינו יודע לשחות. המשיב שהוא מציל בבריכה שהה באותה עת בבריכה כאשר הוא מסתובב לצידה ואילו המציל השני היה בעמדת המציל. אין מחלוקת כי אירע אירוע טרגי וקשה ואין מחלוקת כי יש צורך בחקירה. בשלב זה, די בכך שאירע אותו אירוע טרגי כדי להביא לחשדות כי מי מהגורמים התרשל. השאלה אם מישהו התרשל אינה שאלה שביהמ"ש בשלב זה אמור להכריע".

-

השופט אמר גם כי "מקצועו של המשיב הינו מקצוע של הצלת חיים. לא בכל מקרה שבו אדם האמון על הצלת חיים לא מצליח בכך כדי להוביל בהכרח למסקנה כי אותו אדם התרשל". קרוב משפחתו של יעקב ז"ל: "סומך שיהיה צדק"ח בו בקרקעית הוציא אותו מהמים. צילום: אתר

חורחה בן סימון, סנדקו של יעקב בן ה-9 ז"ל אמר : "כואב מה שקרה לילד בן 9 בגלל רשלנות של הבריכה. לא יכול להיות ילד בן 9 שאף אחד לא שם לב אליו, איפה המצילים? איפה השומרים? אתמול כל המשפחה רצו ללכת עם הילדים שיעבור בשקט בשמח".

לדבריו, מדובר ב"אסון מאוד קשה. אנחנו משפחה קטנה בבאר שבע שעלינו לארץ, זה לא קל. בשבוע הבא היה צריך להיות בן 10, ילד חמוד כמו כל ילד, היה משחק כדורגל עם אבא שלו, אהב את החיים והמשפחה וזה כואב. אני הייתי גם הסנדק שלו וזה כואב לי בלב. אהבתי אותו מאוד. אני סומך על המשטרה שיהיה צדק".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו