גיל ההתבגרות הוא גיל טעון ומורכב. בני נוער מרגישים שהעולם אינו מבין אותם, כשהם נאלצים להתמודד עם המציאות המשפחתית, הקשיים הלימודיים, ואתגרי ההשתלבות בחברה. בני נוער רבים זקוקים לסיוע מגורם בוגר ומכווין שיאפשר להם להתמודד עם אתגרי החיים, ולשם כך פועלת מאז שנת 2003 עמותת "אח בוגר אחות בוגרת ישראל", המפעילה 15 סניפים ברחבי הארץ, אחד מהם בבאר שבע.

העמותה מעניקה שרות חונכות אישית ארוכת טווח לילדים ובני נוער. המתנדבים בעמותה מלווים את הילדים לאורך שנים בהתמודדותם עם אתגרי החיים, ומסייעים לאותם ילדים ונוער להתפתח ולהתעצם בחברה, בעזרת צוות מקצועי המקדיש תשומת לב אישית לכל ילד. העמותה מעסיקה עובדים סוציאליים ומעניקה ליווי, פיקוח, הדרכה, תמיכה וייעוץ פרטני ואישי למתנדב לאורך כל תקופת ההתנדבות. כמו כן, במקביל לחונכות האישית, מקיימת העמותה מפגשים קבוצתיים, אירועים חווייתיים למתנדבים ולילדים דוגמת ימי כיף ופעילויות בחגים.


במהלך שנת 2016, סייעה העמותה לכ- 530 ילדים ובני נוער ברחבי הארץ ע"י מספר זהה של מתנדבים (530!) שהוכשרו על ידה. העמותה מעניקה סיוע לילדים בגילאי 18-6 הגדלים בבית עם הורה יחיד או עם זוג הורים בתפקוד חלקי, ונמצאים בחשיפה מוגברת למצבי סיכון.

איך מקבלים סיוע?

לצורך קבלת ילד לעבודה נדרשת חוות דעת של גורם מקצועי המלווה את המשפחה ומכיר בצורך של הילד ללווי אישי של אח בוגר. הצוות "האחים והאחיות הבוגרים" הם מגילאי 20 ומעלה, אשר נדרשים לעבור תהליך קבלה קפדני טרם הצמדתם לילדים.

במסגרת תפקידם, נפגשים האחים הבוגרים עם האחים הצעירים אחת לשבוע למשך שעתיים. בקשר שנרקם ובהיותם מודל לחיקוי, הם מהווים עבור אותם ילדים דמות חברית, תומכת ומחזקת, ומשפיעים באופן חיובי על תחומי החיים שונים: הביטחון והדימוי העצמי, התנהגות ואף רמת לימודים. הקשר המיוחד שנבנה באמצעות מפגש שבועי ונמשך לאורך כ-3 שנים בממוצע, תורם לשיפור איכות חייהם של הילדים בהווה ומשליך על התפתחותם בעתיד והשתלבותם החיובית בחברה.


לצורך התנדבות או בקשת סיוע ניתן לפנות לעמותה דרך צור קשר באתר האינטרנט

http://www.bigbrothers.org.il/.

העמותה פועלת כיום בשיתוף פעולה עם משרדי ממשלה והרשויות המוניציפאליות אך אין לה שיתוף פעולה עם עיריית באר שבע. בנוסף, לעמותה שותפות עם המוסד לביטוח לאומי וקרן רש"י במסגרת הפרויקט הלאומי למניעת הזנחה בקרב ילדים ובני נוער. השותפות מאפשרת את הרחבת השירות לעוד מאות רבות של ילדים.

במציאות בה יותר ויותר ילדים ונערים גדלים בבית עם הורה יחיד וזקוקים לדמות בוגרת משמעותית נוספת בחייהם - חשיבותה של חונכות ארוכת טווח הינה קריטית בהשפעתה החיובית על הילדים ובני הנוער, ועל יכולתם להתפתח ולממש את הפוטנציאל הגלום בהם. העמותה פועלת לפיתוח החוסן החברתי במדינת ישראל ושואפת לקדם את כלל המגזרים והקהילות השוכנות בארץ

בשנים האחרונות פועלת העמותה במגמת התרחבות גדולה ושמה לה ליעד לקיים שיתופי פעולה עם קהילות מגוונות. בנוסף מחפשת העמותה בימים אלה שותף מהמגזר העסקי לטובת עזרה במימון הפעילות בבאר שבע.


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו