מחר (28.03), במסגרת יום המעשים הטובים הבינלאומי, יחנך מוקד חדש של פרויקט "עושים רחוב" ברחבת הכנסת, שברחוב הכנסת 1 בשכונה ד' וותיקה, מאחורי מרכז אורן. במסגרת הפעילות יערך שיפוץ כולל ברחבה הנמצאת בין ארבעה בניינים, לה יעשו המתנדבים מהפך מא' עד ת', הכולל את שיפוץ החומות, בניית ספסלים חדשים, שתילת עצים, קישוט הרחבה בציורי קיר ויתווספו עוד שלל אלמנטים שינעימו את שהותם של התושבים בשכונתם.

עושים רחוב למען הקהילה. צילום: אגודת הסטודנטים, אוניברסיטת בן גוריון

זהו יום שכולו עשייה ויצירה, באווירת פסטיבל צבעוני, שמטרתו לשדרג ולפתח את המרחב הציבורי הקיים, במסגרת עשייה משותפת של הקהילה המקומית והקהילה הסטודנטיאלית. זהו אחד מאירועי השיא של פרויקט "עושים רחוב", כשביום עצמו לוקחים חלק מאות מתנדבים ותושבי הסביבה. המשתתפים יוכלו למצוא מגוון דוכני יצירה והפעלה, לצד בניית התכנית לפיתוח המרחב. "אנחנו רואים את יום המעשים הטובים כיריית פתיחה לתהליך שיתחיל במקום, תהליך של מעורבות שלנו יחד עם הקהילה. אנחנו רוצים לחזק שם איזושהי קהילה, שהמטרה שלה תהיה דאגה למרחב המשותף הקיים" אמר יובל צביאל, רכז פעילות "עושים רחוב" ברחבת הכנסת.

הבחירה ברחוב הכנסת הייתה בחירה משותפת של רכזי פרויקט "עושים רחוב" יחד עם עיריית באר שבע. "הרגשנו שזה מקום שצריך את תשומת הלב שלנו והבנו שאנחנו צריכים לזלוג למקומות שהם יותר רחוקים מהאוניברסיטה. זה יעד מושלם מהבחינה הזאת. זה מקום שהאוכלוסייה בו צריכה אותנו כי כבר הרבה שנים לא נעשה שינוי במרחב הזה. מבחינתנו זה פוטנציאל ליצור מעורבות של התושבים ואכפתיות כלפי המקום".

כולם מתאחדים למען הקהילה. צילום: עושים רחוב

פרויקט "עושים רחוב" הינו שותפות ייחודית בין אגודת הסטודנטים BGU, לעיריית ב"ש והרשות לפיתוח הנגב, והוא פועל למען חיבור בין הסטודנטים והתושבים של באר שבע בכדי לשפר את איכות החיים בשכונות הוותיקות בעיר. הפרויקט פועל לפי תאוריית ה- PlaceMaking, אשר משתפת את התושבים בהחלטות ובתכנון, ובעצם מאפשרת להם לעצב בעצמם את הסביבה בה הם חיים. "התחלנו עם תושבי השכונה תהליך ארוך של שיתוף הציבור, יחד עם המחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטת בן גוריון" מספר יובל. "נפגשנו עם התושבים כבר לפני מספר חודשים מספר פעמים, שאלנו אותם מה חשוב להם שנבנה בשכונה ומה הם פחות רוצים- כל זאת כדי שהם יהיו שותפים לתהליך".

יעיר אילן, רכז הפרויקט הנוכחי, מספר: "המטרה העיקרית היא לחבר מחדש את תושבי המקום למרחב המשותף כי הוא שלהם ובשבילם. יש לנו, הסטודנטים, יכולת להפיק משהו גדול ולהשפיע. אני מזמין את כולם לקחת חלק ביום כיפי שהוא בחלקו פסטיבל רחוב, ולהשאיר חותם משמעותי בשטח".

מכינים את השטח, היום ברחוב הכנסת. צילום- יובל צביאל

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו