תושב הדרום בשנות ה-50 לחייו, נשוי ואב לשלושה הגיע בחודש ינואר לבית החולים אסותא בבאר שבע לבדיקת MRI. זמן קצר לאחר שהוכנס למכשיר האמ.אר.איי לפתע חש הנבדק מכה חזקה בידו הימנית שלוותה בכאבים עזים ובתחושת צריבה. הוא לחץ על הלחצן המצוקה והצוות הרפואי הפסיק את הבדיקה.

עם הפסקת הבדיקה התברר כי הנבדק נפגע בעוצמה ממברג שעף מכיסו של טכנאי שנכנס לחדר ההדמיה בזמן הבדיקה. המברג עף מכיסו של הטכנאי אל מכשיר הMRI, ופגע ישירות בכף ידו של הנבדק עד שנעצר בדופן המכשיר. כתוצאה מהפגיעה נגרם לנבדק שבר פתוח ורוסקו עצמות אצבע מס' ארבע בידו.

כתוצאה מהפגיעה נגרם לנבדק שבר פתוח ורוסקו עצמות בידו. מכשיר בדיקת ה-MRI. צילום: shutterstock

התנהלות רשלנית ומסכנת חיים

"מדובר בהתנהלות רשלנית שהובילה לפציעה והותירה את הנבדק עם נכות תפקודית לצמיתות", כך קבע מומחה לכירורגיה אורתופדית שבדק את הנפגע לאחר פציעתו. בעקבות הפגיעה, הגיש הנבדק תביעה נגד בית החולים אסותא לבית המשפט השלום בתל אביב. בכתב התביעה שהוגש באמצעות עורכי הדין שמואל יקירביץ', ד"ר אבי רובינשטיין ואיתי נאור-צברי, טוען התובע, כי בית החולים לא קבע נהלי בטיחות ראויים להפעלת חדר הדימות וכי בנס נמנעה פגיעה חמורה יותר בו, שעלולה הייתה גם לסכן את חייו.

מבית החולים אסותא נמסר בתגובה: "מדובר באירוע מצער שהתרחש בעקבות טעות אנוש. אנו רואים חשיבות רבה בשמירה על בטיחות המטופל לאורך כל שלבי האבחון והטיפול בו, ובעקבות אירוע זה חודדו כל הנהלים המתבקשים והופקו הלקחים על מנת למנוע הישנות מקרים נדירים מסוג זה.


"יצוין כי מיד עם התרחשות האירוע גויס רופא מומחה בטראומה אורטופדית מטעם אסותא, שליווה את המטופל הן בשלב אבחון הפגיעה והן בהמשך המעקב מספר שבועות לאחר האירוע, בתיאום מלא עם המטופל ועל פי רצונו".

מכשיר הMRI  משמש כטכנולוגיית הדמיה מתקדמת, היוצרת הדמיה של הרקמות הרכות בגוף האדם באמצעות יצירת שדה מגנטי עוצמתי. בזמן הפעלתו מהווה מכשיר הMRI מגנט עוצמתי ולכן חל איסור על הכנסת כל חפץ מתכתי בזמן הבדיקה, שעלול להימשך אל המכשיר ולפגוע בנבדקים, שכפי שנראה במקרה זה עלול להוביל לפציעות חמורות.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו