בשנת 2013 נחנך פארק ההייטק – גב ים הממוקם בסמוך לרכבת צפון בעיר, עם כניסתה של חברת EMC. עם פתיחת המתחם נהרו חברות רבות והחלו רוכשות ומשכירות שטחים לצורך העברת משרדיהם למתחם לצד כאלו שהקימו מאפס למעשה את החברות שלהם. הקמת הפארק משכה אליו יזמים רבים וחברות ענק אשר הותירו תחושה של בשורה חדשה, צמיחה ושגשוג בתחום ההייטק בעיר.

בין החברות שהגיעו אל פארק ההייטק: הסטארטאפ CYACTIVE (סייאקטיב) אשר נרכשה על ידי חברת התשלומים הענקית PAYPAL (פייפאל) שהקימה שלוחה בפארק הייטק, החברותNess, WIX, Elbit Systems IBM, וגם עובדים וסטארטפיסטים רבים שביקשו לשכור שטחי עבודה בקומת WEWORK בבניין 2 בפארק. 

בחודש נובמבר 2002 התקבלה החלטת ממשלה מס' 2698, על מעבר בסיסי צה"ל לנגב, החלטה זאת כללה ארבעה שלבים:

  1. העברת בסיס ח"א מלוד לנבטים שהסתיימה בדצמבר 2009
  2. העברת שבעה בסיסי הדרכה של חיילות תומכי לחימה לצומת הנגב – קריית ההדרכה
  3. העברת יחידות אמ"ן ואגף התקשוב למתחם ליקית-עומר – קריית המודיעין
  4. מעבר יחידות אמ"ן ואגף תקשוב לקריית המדע בבאר שבע – קמפוס טכנולוגי במתחם פארק ההייטק

הבשורה הביאה עמה תקווה גדולה לעסקים בעיר, ואמונה שמעבר זה יוביל לעליית מדרגה בתחומים השונים. אך החודשים חלפו והמעבר לא הושלם במלואו ובינתיים חברות רבות מפסידות סכומי ענק. ישנם אלו שלא עמדו במעבר והחליטו לחזור חזרה למרכז כמו חברת הענק פייפאל אשר בחרה לסגור את משרדיה בפארק.

הזמן עובר ולא נראה שבקרוב יגיע צה"ל דרומה, על אף התקציבים הגדולים שעליהם החליטה הממשלה ביולי 2013 ואישור תכנית חמש שנתית לשנים 2013-2017 על סך 570 מיליון ₪. גם תמיכתו הגלויה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לא משנה את המאזן. העובדה שמערך המודיעין של צה"ל איננו מדרים, משפיעה באופן משמעותי על העסקים ביישובי המטרה (באר שבע, דימונה, ערד, ירוחם, אופקים והמועצה האזורית מרחבים). בעלי העסקים אשר נערכו לבואם של אלפי אנשי קבע ומשפחותיהם ופעלו במישורים השונים בכדי להתכונן לבאים, מוצאים עצמם כעת בחובות כבדים. 

בעלי העסקים שהקימו או העתיקו את העסק שלהם אל פארק ההייטק מתוך הסתמכות על מעבר צה"ל למבנים הסמוכים להם במתחם, התאכזבו לגלות שהדבר לא יקרה לפני שנת 2022 וכעת הם נמצאים בפרשת דרכים- האם להישאר ולהמתין להשלמת התהליך ובינתיים לספוג קשיים רבים באיתור עובדים ומשיכתם למגורים בעיר, או שמא לארוז את חפציהם ולעזוב כמו חברות דומות להן.

את אי שביעות רצונו מקצב התנהלות הדברים, הביע ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' אשר נשא נאום בועידת TheMarker לכלכלה וחברה שנערך בנובמבר האחרון ואמר: "ירידת צה"ל לדרום מתעכבת, למרות שראש הממשלה בעד, משרד הביטחון בעד והרמטכ"ל בעד. למה זה לא קורה? מנהיגות תפקידה להזיז תהליכים קדימה ולקבל החלטות. בזבזנו הרבה זמן. אני מקווה שהסאגה תסתיים בימים הקרובים ויתפרסם המכרז להקמת קריית המודיעין. זה ייצור שינוי דרמטי, יוסיף משרות וישנה את כל הנגב". לדברים אלו הוסיף ואמר: "אם באר שבע והנגב טובים ל-IBM,  דויטשה טלקום, לוקהיד מרטין - אז באר שבע והנגב ראויים גם לכך  שיחידת 8200 תגיע לכאן. זו מהות הציונות".

בנוסף לדברים אלו נשמעו קולותיהם של נציגי חברות הייטק מקומיות שלקחו חלק בפאנל שערך מדור טקניישן של TheMarker באוניברסיטת בן גוריון בנובמבר האחרון. לדברי מייסד ומנכ"ל ,Scadafence, יוני שוחט: "יש להפסיק להסתמך על מעבר צה"ל דרומה ולהתמקד ביצירת הזדמנויות חדשות שייטיבו עם העיר. יש הרבה באר שבעים שגרים בתל אביב ורוצים לחזור לפה. אני מקווה שעוד שנתיים לא נדבר על צה"ל שצריך לעבור דרומה, אלא על משהו יותר משמעותי, שבבאר שבע יש הרבה הזדמנויות אחרות. צריך שתיווצר פה סביבה יציבה שמייצרת תעסוקה קבועה, ולא רק סביב תחום אחד כמו סייבר".

גב ים. צילום יחצ

בכל זאת, עם כל הפסימיות, הצלחנו למצוא גם נקודת אור מעודדת בדמות הבשורה של חברת רפאל המייצרת מערכות לחימה מתקדמות עבור צה"ל. לדברי נציג החברה ד"ר רן גוזלי, סמנכ"ל בכיר וראש חטיבת מחקר פיתוח והנדסה ברפאל, כבר בשנת 2018 יוקם המרכז המדובר ותוך ארבע שנים כבר יעבדו בו כ- 200 עובדים. לדבריו: "כחלק מהאסטרטגיה שלנו החלטנו על פריסה גיאוגרפית ברחבי המדינה כדי ליצור לנו דרגות חופש, להעמיק את הקשר עם חוקרים באוניברסיטת בן גוריון ולגייס כוח אדם איכותי נוסף".

כמו כן הוסיף ואמר: "אנחנו עם הרגליים על הקרקע, וברור לנו לגמרי שיש פער בין החזון למציאות הנוכחית. אנחנו מבינים את החששות מהעיכוב במעבר של צה"ל, אבל אם כולם יישבו על הגדר ויחכו, המומנטום של באר שבע ייעצר, ויש פה הזדמנות גדולה עם ערך עבורנו ועבור העיר".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו