עובדי המפעלים בנגב עוברים בחודשים האחרונים טלטלה קשה. סכנת הסגירה של מפעל "טבע" בנאות חובב, וכן של "חיפה כימיקלים" בדרום, העמידה את עובדי המפעלים בפני חשש לאבד את פרנסתם. חשש שכזה אף התממש באוקטובר 2017 בעבור 140 עובדי מפעל "נגב קרמיקה" בירוחם, שפוטרו מעבודתם. כעת, ביוזמה של שרי הממשלה, הוחלט על שורת צעדים שיביאו ליצירת למעלה מ-500 משרות חדשות לתושבי הנגב המזרחי.

במסיבת עיתונאים שהתקיימה בתחילת ינואר 2018, הכריזו שר האוצר, משה כחלון, שר הכלכלה, אלי כהן, ראשי הערים דימונה, ירוחם וערד, מנכ"ל משרד הכלכלה ומנהליו הבכירים ושורת תעשיינים – על תכנית להקמת 15 מפעלים חדשים בנגב המזרחי, שהקמתם תייצר 514 משרות חדשות.

צילום: משרד האוצר

שר הכלכלה, אלי כהן, בישר כי הרשות להשקעות במשרד הכלכלה אישרה הקמתם והרחבתם של 15 מפעלים בנגב המזרחי – 3 בדימונה, 5 בירוחם ו-7 בערד, אשר יקומו בהשקעה כוללת של 273 מיליון שקלים, בסיוע מענקי המשרד בגובה של כ-78 מיליון שקלים. הקמת המפעלים החדשים יביאו ליצירת 514 משרות חדשות לתושבי האזור.

הקמת המפעלים התאפשרה הודות למסלול נגב מזרחי, שפורסם על ידי הרשות להשקעות במשרד הכלכלה באוקטובר 2017, במטרה למשוך מפעלים, יזמים ותעשיינים, להעתיק פעילותם או לייצר פעילות תעשייתית חדשה, תוך פיתוחן הכלכלי של הרשויות המרכזיות בדרום: ערד, דימונה וירוחם - שלוש הערים הנמצאות במרחק של כחצי שעה ממטרופולין באר שבע. יש לציין כי מדובר במסלול מינהלי, ולא עפ"י החוק לעידוד השקעות הון.

למסלול נגשו 14 חברות, 12 מהן אושרו לקבלת מענקים במסלול. בערד אושרו שש תכניות בהשקעה כוללת בסך של 147,156,500 ש"ח ובמונחי מענק משרד הכלכלה - סך כולל של 47,146,950 ש"ח. בירוחם אושרו ארבע תכניות השקעה בהשקעה כוללת של 42,581,200 ש"ח ובמונחי מענק – 12,774,360 ש"ח. בדימונה אושרו שתי תכניות השקעה בהשקעה כוללת של 43,413,245 ש"ח ובמונחי מענק – 13,023,973 ש"ח. סה"כ השקעה כוללת בשלושת האתרים מסתכמת ב- 233,150,945 ש"ח ובמונחי מענק – כ-73 מיליון ש"ח. שלוש חברות נוספות, אשר ביקשו להשקיע באזור הנגב המזרחי, קיבלו מענקים במסגרת החוק לעידוד השקעות הון. בסך הכול מדובר ב-15 מפעלים, בהשקעה כוללת של כ-273 מליון שקלים, הממנפים מענקים של משרד הכלכלה בגובה כ-78 מיליון שקלים, אשר מייצרות 514 משרות חדשות לתושבי באר שבע וסביבתה.

"את הפערים בין מרכז לפריפריה צריך לחסל במעשים ולא בדיבורים"

לדברי שר הכלכלה אלי כהן: "במהלך שנת 2017 השקיע משרד הכלכלה כ-350 מיליון שקלים בנגב, במענקים להקמת מפעלים, פיתוח תשתיות לעסקים קטנים וקידום מו"פ וחדשנות, הצפויים לגדול בשנים הקרובות". עוד אמר השר כי "פיתוח הכלכלה והתעסוקה בפריפריה הנו חובתה הכלכלית והחברתית של הממשלה. אנו מביאים היום בשורה חשובה לתושבי הנגב המזרחי ונמשיך לעודד ולתמרץ יזמים ותעשיינים להשקיע באזור. התעשייה היא מכפיל כוח, כאשר בנוסף על יצירת תעסוקה והכנסה באופן ישיר, היא מייצרת מעגלי צמיחה ופעילות כלכלית שממריצה את האזור כולו".

 לדבריו של שר האוצר, משה כחלון: "את הפערים בין מרכז לפריפריה צריך לחסל במעשים ולא בדיבורים. כשהגעתי לכאן לפני שנתיים וחצי ושמעתי מראש העיר את אחוזי האבטלה נחרדתי. הצלחנו לחתוך את האבטלה בחצי בתקופה הזו ונמשיך לייצר עוד מקומות עבודה עם פתיחת והרחבת המפעלים. כשרוצים לפתור בעיה צריך להשקיע כסף. מי שחושב לפתור בעיות בנאומים והבטחות טועה. הכלכלה בישראל חזקה ואנחנו עושים הכול על מנת להמשיך ולחזק את התעשייה הישראלית ולפזר אותה בכל הארץ כדי שכולם ייהנו מפירותיה".

מנכ"ל משרד הכלכלה, שי רינסקי הוסיף: "נתוני האבטלה בערי הנגב המזרחי נמצאים אמנם במגמת ירידה, אך יש לנו עוד הרבה עבודה. בשנת 2017 יוקמו בנגב המזרחי חמישה עשר מפעלים חדשים, שיצטרפו לארבעה שכבר הוקמו, בהם הרחבת פעילות מפעל אלביט ותוספת של שמונים ושמונה עובדים, הקמת מפעל אלון הארץ – 61, הקמת מפעל דור אל (מוצרי מזון) – 52 עובדים, הקמת מפעל מחצבת ורד – 43 עובדים, הקמת נגב תעשיות – 30 עובדים ועוד".

נחום איצקוביץ' מנהל הרשות להשקעות במשרד הכלכלה: "מסלול נגב מזרחי נועד לסייע בצמצום פערי התעסוקה הקיימים בין הנגב המזרחי לשאר חבלי הארץ. אזור זה, איננו משופע במפעלי תעשייה רבים וקיים בו שיעור אבטלה גבוה באופן יחסי. נעשה כאן מאמץ איכותי משותף לרכז השקעות חדשות בנגב המזרחי תוך שת"פ מעניין ואיכותי עם הרשויות המקומיות ערד, דימונה וירוחם ואנו גאים היום בהישג משמעותי לאזור ותושביו".

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו