רק לפני כחודש קיבלו תושבי כיכר קפלן 12 בבאר שבע בשורה אופטימית, לפיה נדחה מועד צו הפינוי עד להודעה חדשה. אולם, השבוע (29.01) קיבלו התושבים מהעירייה את ההודעה על כניסתו לתוקף של הצו, כיוון שלא הוגשה על ידי הדיירים תכנית שיקום למבנה כפי שהתבקשו להגיש וחלה דאגה לשלומם של הגרים במבנה המסוכן. בצו מצוין כי הדיירים נדרשים לפנות את הדירות שבבעלותם ובחזקתם עד לתאריך 08.02.18, יום חמישי הבא.

צו פינוי על הדלת. צילום: יהלי אוזן

"עלות לשיפוץ ושיקום הבניין עומד על עשרות אלפי שקלים לכל דייר. זה כסף שאין לנו, לאנשים אין כאלה סכומים, אנחנו חיים מהיד לפה. לאן נלך?", אומרת אחת מתושבי הבניין. עם פרסום הודעת צו הפינוי, דיירים רבים ניצבים בבעיה. ישנן משפחות רבות שהן בעלות הדירה ומתגוררות בה כבר שנים אשר נאלצות לעזוב ולמצוא מקום מגורים חלופי, כנראה בשכירות, ומדובר בהוצאות כספיות לא מתוכננות, מעבר למשכנתא על הדירה הקיימת בקפלן. "בעירייה טוענים שנצטרך להשכיר בית אחר, שזה הפתרון... אבל אנחנו גם משלמים משכנתא פה. יש אנשים שחיים ממשכורת אחת בקושי, זה לא הגיוני", היא מוסיפה.

כיכר קפלן 12 באר שבע, מתוך זכרונות ילדות באר שבע

בבניין גרים 48 דיירים, מתוכם הרבה אנשים מבוגרים וקשישים, אנשים חולים או במצב סיעודי ומשפחות. "הם אומרים שזה שטח פרטי ולא מתערבים ואומרים שמנסים לדאוג לנו במה שאפשר... אבל בעצם זורקים אותנו לרחוב. זו תחושת זלזול", תושבים משתפים. נראה כי מאז החודש שעבר מפרסום הודעת דחיית הצו, המצב בבניין לא השתנה. זאת, למרות שמהנדס-קונסטרוקטור מטעם הדיירים בחן את המצב של הבניין והציג לו"ז לחיזוק הבניין. כעת, בעוד קצת יותר משבוע עלולים כמעט 50 תושבים מהבניין למצוא עצמם ללא בית לגור בו.

קפלן 12 הוא רק דוגמה למה שיקרה לשכונות הוותיקות בעוד שנים ספורות. צילום יהלי אוזן

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה:

מבנה המגורים, הינו מבנה בבעלות פרטית, המאוכלס ע"י בעלי נכס פרטיים. המבנה, הממוקם בכיכר אליעזר קפלן 12, הוכרז כמבנה מסוכן למגורים עפ"י חוק עזר לבאר שבע ( מבנים מסוכנים ). בשנים 2015 ו-2016 קרסו שני עמודים תומכים של המבנה בקומת הקרקע. מאז עקבה העיריה באופן רציף על מצבו הקונסטרוקטיבי של המבנה לרבות קיומן של פגישות עם הדיירים ועם גורמי מקצוע שונים. במהלך תקופה זו סייעה העיריה לדיירים במגוון נושאים, לפנים משורת הדין.

לאור קבלת תוצאות חמורות עבור המצב ההנדסי - בטיחותי של המבנה בבדיקות שנערכו ע"י בעלי הנכס, בחודש יוני 2017 דרשה העירייה מבעלי הנכס להכין תכנית לשיקום המבנה ולהתחיל בעבודות לכל המאוחר במהלך חודש דצמבר 2017.

מאחר ולא הוגשה תכנית לשקום ומיותר לציין שלא החלו עבודות השיקום, הוחלט מתוך דאגה לשלומם של הדירים במבנה בפרט ולציבור בכלל ,להוציא צו סגירה, פינוי ואיסור שימוש במבנה המגורים. הצו אמור היה  להכנס לתוקף בתאריך 8.1.18 אך נדחה לאחר שניתנה הבטחה מפורשת להתחיל בעבודות הנדרשות באופן מיידי.

ב-29.1.18 החליטה העירייה להפעיל את הצו מחדש מאחר  שבעלי/ מחזיקי הנכס במבנה הנ"ל לא עמדו בתנאים שיאפשרו לעירייה לדחותו. הצו ייכנס לתוקף ב-8/2/18 . יש לציין, העיריה העמידה לטובת הדיירים, בנוסף לגורמי המקצוע בתחום ההנדסי, גם צוותי קהילה ורווחה, שילוו אותם ברגישות ככל שיידרש.

העיריה מחויבת לשמירה על ביטחון ובטיחות תושבי העיר ולא תוכל, על אף הצער הגדול, לאפשר לדיירים להמשיך להתגורר בבניין לאור הסכנה הממשית שקיימת בו. בנוסף ,על הדיירים לפנות למשרד השיכון לבקשת סיוע בנושא זה.

יש לזכור, מעבר לסיוע והעזרה שהעירייה מעניקה לדיירים עליהם לפנות בבקשה למשרד השיכון העוסק במתן פתרונות דיור. בנוגע לאותם קשישים, המחלקה לרווחת הקשיש באגף הרווחה, מסייעת לכל מי שמעוניין במציאת פתרון לדיור חלופי, במסגרות הקיימות למענם בעיר.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו