-

תתארו לכם את המצב הבא: אתם סטודנטים אשר נמצאים באמצע תקופת המבחנים. מדובר בתקופה עמוסה גם ככה, אשר מאופיינת במספר רב של מבחנים שמתקיימים על פני שבועיים עד שלושה. תוך כדי הלמידה, אתם פותחים את תיבת המייל ומגלים בה הודעה מהאוניברסיטה שמודיעה כי אתם חייבים סכום של 64 שקלים להנהלת החשבונות. אתם מגיעים לסגור את החוב בהנהלת החשבונות, רק ששם מודיעים לכם כי החוב "קצת" גדל מ-64 שקלים וכעת עומד על לפחות 800 שקלים. מעצבן, נכון?

הסיטואציה שמתוארת למעלה קרתה למספר רב של סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון במהלך החודש האחרון. אספנו עשרות פניות, ובכולן עולה דפוס דומה של חוסר תשומת לב להודעת מייל בודדה מצד הסטודנט – וניצול חוקים של המוסד האקדמי לשם הגדלת החובות. כל הסטודנטים ששוחחנו עימם העדיפו לשלם את הסכום, כי פחדו שהוא יגדל. בנוסף, ההרגשה שעלתה מן השיחות בהנהלת החשבונות היא של "הרגשה שאין עם מי לדבר, שלא משנה כמה תזעק וכמה תציג בפניהם את ההוכחות על כך שקיבלנו התראה אחת לפני תחילת הצטברות החוב, והתראה נוספת ובודדה לאחר שהחוב כבר גדל – זה פשוט לא יעזור" כפי שאמרה לנו אחת הסטודנטיות. אז איך קורה שסטודנט חייב לאוניברסיטה מעל ל-800 שקלים מבלי שידע מכך? נשתמש בסיפורו של א', סטודנט שנה ראשונה באוניברסיטה.

א' פתח את תיבת המייל הפרטית שלו בתאריך ה-20/6. בתוך המייל הוא גילה קובץ ובו כותרת אשר מעידה כי יש באמתחתו חוב, אותו יש להסדיר מול הנהלת החשבונות. תוכן ההודעה היה ריק, אך כן צורף אליה קובץ PDF.

-

בדיעבד, הסתבר כי בקובץ נכתב כי יש לו חוב בגין אי-תשלום קורס. אם לא יסדיר חוב זה, וייגש למבחנים כשהחוב עדיין פתוח – יחויב סכום כסף נוסף בגין כל המבחן במחירון הבא: על מבחן ראשון ללא הסדרת החוב – 64 שקלים, על מבחן שני ללא הסדרת החוב – 128 שקלים ועל מבחן שלישי ומעלה ללא הסדרת החוב – 256 שקלים. חטאו של א' היה שבאותו היום, ב20/6, הוא לא הסב את תשומת ליבו למייל, ושכח ממנו. א' השקיע את מירב תשומת ליבו בתקופת המבחנים העמוסה שעברה עליו, עד שבתאריך ה-23/7 הגיע מייל נוסף מטעם האוניברסיטה. במייל הזה כן היה תוכן, ובו נכתב שיש בקופתו של א' חוב על סך 64 שקלים עקב "אישור בחינה".

יומיים לאחר קבלת המייל השני וכחודש לאחר קבלת המייל הראשון, ניגש א' למדור הנהלת החשבונות באוניברסיטה על מנת לשלם את החוב על סך 64 שקלים. כשהגיע לשם, נדהם לגלות כי הוא חייב לאוניברסיטה מעל 1,000 שקלים! "היית בשוק. לא ידעתי איך לעכל את זה. מסתבר, שמכיוון שלא שמתי לב להודעת המייל ב-20/6, כל מבחן שעשיתי במהלך תקופת המבחנים רק הגדיל את החוב יותר. ואני? בכלל לא ידעתי, הרי הודעת ההתראה השנייה הגיעה רק ב-23/7, לאחר שכבר עשיתי כ-5 מבחנים".

הנציגה בהנהלת החשבונות הסבירה לו כי יש לו חוב על יותר מ-500 שקלים בגין אי תשלום קורס (א' אישר כי אכן לא שילם על קורס אנגלית במהלך השנה – מ.ב.נ.), ומכיוון שהחוב הגיע לסכום כזה, כל בחינה שהוא ניגש אלייה – הוא צריך לשלם עלייה. "זה היה נשמע לי הזוי. למה שכל בחינה תעלה יותר מהקודמת שלה? ולמה בכלל נותנים לי להיבחן עם חוב? כיצד אני אמור לדעת שאני בחוב אם שלחו לי הודעת מייל אחת, ולאחר מכן הודעה שמתריעה על חוב על סך 64 שקלים אבל בפועל, ביום שליחת ההודעה החוב כבר עומד על מעל ל-1,000 שקלים?" סיפר לנו א'. למרות זאת, הוא העדיף לשלם את החוב כדי שלא יגדל. "הרגשתי שאין לי ברירה אחרת. בהנהלת החשבונות לא היו קשובים, ולמי כבר יש לי לפנות?" חתם א' את הסיפור.

-

כאמור, א' אינו היחיד. סמוך לתאריך בו פנה אלינו א', הגיעו מספר פניות נוספות. במקביל, ברשתות החברתיות הקשורות לאוניברסיטת בן גוריון, החלו להתלונן סטודנטים על שיטת הגבייה מעוררת המחלוקת שמפעיל המוסד. כל הסטודנטים שהתלוננו העלו את אותן תהיות אשר העלה א'. ד', סטודנטית שנה ב', שחובה עמד על כ-800 שקלים אמרה לנו: "אני לא מבינה למה האוניברסיטה סומכת על הודעת מייל אחת, ללא תוכן ברור, שתסדיר את העניינים? אנחנו בשנת 2017. למה לא לשלוח SMS למכשיר הסלולרי? למה לא להעסיק עובדת או שניים תחת מדור הנהלת חשבונות שתפקידן יהיה להתריע בצורה אישית על הנושא לפני שתחל תקופת המבחנים? או לחלופין, הודעה מוקלטת שמתריעה על חוב? למה לא לשלוח הודעת מייל נוספת? ההתנהלות הזו מזכירה התנהלות של חברות סלולר, שעושות את המינימום על מנת להתריע ללקוחות על כך שהם יצטרכו לשלם יותר בעתיד. זו התנהלות שאינה מכבדת את אוניברסיטת בן גוריון, ומי בסופו של דבר משלמים? אנחנו, הסטודנטים".

תגובות

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה: "באוניברסיטה פועל מערך גביה מסודר, ובאים לקראת הסטודנטים בהרבה מובנים. מי שצובר חובות – עשוי לגלות שיום אחד הוא יצטרך גם לפדות אותם. לסטודנטים החייבים מעל 500 ₪ נשלחה תזכורת במייל ביום 20.06.2017. האוניברסיטה מפעילה מערך גביית חובות מסודר: נשלח גמר חשבון לתשלום עד 14.05 ועל הסטודנט לשלם את חובותיו עד למועד זה. סטודנט שלא שילם חובותיו עד ליום 14.05, נשלח לו במייל ביום 20.06 המציין כי קיים חוב ועליו לפנות למדור חשבונות סטודנטים על מנת לסלקו. במייל שנשלח כתוב במפורש כי יחויב בקנסות אם ייגש לבחינה עם חוב. הסטודנטים מקבלים עדכונים על חובם למוסד כאמור, יש סטודנטים המתעלמים מהמיילים של המוסד וכן מן השוברים לתשלום. לאור הבעיה בנושא חיוב בקנסות בגין נבחן עם חוב לאוניברסיטה (זאת אומרת – כל סטודנט הניגש למבחן עם חוב בשכר לימוד מגובה של 500 ₪) הפעלנו השנה, החל מסמסטר ב' התראה מראש לסטודנט: בכל כיתה בה נבחנים תלינו הודעה "נוהל כניסה לכיתת בחינה" סטודנט הקורא הודעה זו מבין כי עליו לבדוק חובותיו לאוניברסיטה על מנת להימנע מחיובי קנסות. הסטודנט, טרם הבחינה, חותם על אישור כי הוא מודע ל"נוהל כניסה לכיתת בחינה".

האוניברסיטה פועלת רבות למערך גביה הוגן ומקפידה לשלוח לסטודנטים התראות ושוברים לפני הפעלת סנקציות. יש לציין, כי לסטודנטים נוח להתעלם מן השוברים לתשלום ומן המיילים הנשלחים אליהם. כמו כן, כל סטודנט יכול להיכנס לקיוסק המידע האישי שלו, לראות את חובותיו, אם יש, לאוניברסיטה בדיוק כמו חשבון הבנק האישי שלו. בנוסף לנ"ל הקמנו עמדה בבית הסטודנט בה יכול הסטודנט להגיע בכל שעות היממה ולהפיק שובר לתשלום"

על השאלה מדוע האוניברסיטה מאפשרת לסטודנטים לגשת למבחן עם חוב: "בעבר נהוג היה לתת כרטיס נבחן לסטודנט, אם הסטודנט היה בעל חוב, לא ניתנה לו האפשרות להיכנס לכיתה ולהיבחן. הסטודנט היה מפסיד את מועד א', היה ניגש למועד ב' לאחר ששילם את חובו ומועד ג', אם היה צריך, היה עמוק כבר בסמסטר העוקב. לכן, ככל הנראה, הסטודנטים פנו לאגודת הסטודנטים, בבקשה שיאפשרו לסטודנטים להיבחן גם אם יש להם חוב, האגודה פנתה להנהלה שהחליטה לבטל את "כרטיס הנבחן" ולחייב את הסטודנטים בקנסות על כך שנגשו לבחינה עם חוב"

-

נציין כי בשאלתנו חידדנו את השאלות הבאות: "מדוע שיטת הגבייה היא כזו שהאוניברסיטה גובה 64 שקלים על מבחן אחד, אך סכומים כפולים על מבחן שני, שלישי וכל מבחן מעבר?" ו"מדוע האוניברסיטה סומכת על הודעת מייל ואינה מתקשרת באמצעות SMS או שיחות קוליות?" אך באוניברסיטה בחרו להתעלם מן השאלות הללו ולא לענות.

פנינו גם למועצה להשכלה גבוהה, שם ענו כי אין בסמכותם להתערב בנושא הזה, וכי לכל אוניברסיטה חופש פעולה בהפעלת מערך הגבייה שלה.
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו