טלי אביטל חג'ג', צעירה באר שבעית, גדלה במשפחה מעוטת יכולת כנערה בסיכון. בעקבות נסיבות החיים, היא מצאה עצמה יוצאת לעבוד בגיל צעיר, "עבדתי בכל מיני עבודות ואני זוכרת שחוויתי המון ניצול- מבחינת שעות עבודה ומבחינת תשלום. זה משהו שמאוד הטריד אותי וכבר אז ידעתי שזה לא נכון".

לאחר שהשתחררה משירות צבאי כקצינה, החלה אביטל חג'ג' ללמוד באוניברסיטת בן גוריון ובמקביל החלה לעבוד בתיאטרון הפרינג' שבעיר העתיקה כסדרנית ובשירות לקוחות. "מאוד התחברתי לפרינג', אני מאוד מחוברת לעולם התיאטרון. הבנתי שזה מקום אחר, מקום קטן ואינטימי, עם אווירה מאוד חיובית, בניגוד למקומות עבודה אחרים שעבדתי בהם, בהם האווירה לא תמיד הייתה נעימה".

לאחר תקופה ממושכת בה עבדה בתיאטרון, החליטה אביטל חג'ג' כי היא רוצה לשפר את מעמדם התעסוקתי של בני נוער בעיר, על מנת שיועסקו על פי חוק ולמנוע ניצול של צעירים במעגל העבודה. "הצעתי לעידן אבישר, מנכ"ל תיאטרון הפרינג' לפתוח פרויקט חדש" היא מספרת. "הרעיון היה שבני הנוער יעבדו בפרינג' כעובדי תפעול של התיאטרון- כסדרנים, קופאים, שירות לקוחות, סאונד ותפאורה, ובמקביל הם יקבלו מעטפת של תכנים בלתי פורמאליים של פעילויות".

הרעיון היה שבני הנוער יעבדו בפרינג' כעובדי תפעול של התיאטרון- כסדרנים, קופאים, שירות לקוחות, סאונד ותפאורה, ובמקביל הם יקבלו מעטפת של תכנים בלתי פורמאליים של פעילויות

מלבד בשעות העבודה, נפגשים בני הנוער פעם בשבוע במסגרת בלתי פורמאלית, כשהמטרה היא שהעבודה תהיה מקום שבני הנוער ירגישו בו כמו בית, שהם יקבלו כלים לעולם התעסוקה וגם יעבדו בתנאי העסקה הוגנים. למעשה, שני הצירים הללו משלימים אחד את השני ובעזרתם הנערים יכולים לפתח חוסן נפשי, להעצים את הדימוי העצמי, להגדיל את תחושת היכולת, לפתח יכולות חברתיות ולרכוש כלים שונים להתמודדויות  בחיים.

בני הנוער המועסקים בתיאטרון הפרינג' מגיעים לשם כשהם בני 16, כשהתכנית מלווה אותם עד לגיוסם לצבא או לשירות הלאומי. במהלך השנה הראשונה לומדים בני הנוער את אחד מהמקצועות בתיאטרון- סדרן, קופאי, שירות לקוחות ואף טכנאי סאונד ותפאורן, וכבר בשנה השנייה נותנים להם להתנהל בתיאטרון לבדם. "רציתי לאפשר לנוער מקומות אחרים לתעסוקה כמו שאני הייתי צריכה" אומרת אביטל חג'ג'. 

על מנת להמשיך בפעילות המבורכת זו, יתקיים ב-19.6 ערב תמיכה במטרה לגייס כסף למימון הפרויקט. בערב זה ישתתף גם אלון אולארצ'יק, כשכרטיס כניסה לערב מקנה גם כרטיס מתנה לאחת מההצגות בתיאטרון. "זו חווייה מאוד מעניינת, זה כיף ומאוד שונה ממה שעושים ביומיום" מספר ינון, אחד מבני הנוער המשתתפים בפרויקט. "זה פתח לי עוד תחום עניין, זה משהו חדש שלא הכרתי לפני. אף פעם לא חשבתי על תיאטרון. זה מאוד מסקרן וזה יותר מעבודה בשבילי. זה כמו משפחה".

לכרטיסים\ תמיכות בפרויקט  >>> https://goo.gl/VWE2Qj >>>08-6237806

צילומים: טלי אביטל חג'ג'

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו