בקרוב (23.4.17) יחול יום הזיכרון לשואה ולגבורה, וכמידי שנה נחשפים הסיפורים הרבים והזוועות שעברו ניצולי השואה בזמן המלחמה. רבים מבני משפחתנו או משפחות חברים נספו בזוועות השואה, אבל חשוב לזכור כי ניצולי השואה עדיין חיים בינינו, והם לעתים בלתי נראים. מעל 180 אלף ניצולי שואה חיים בישראל, חלקם נותרו עריריים ללא מי שיארח להם חברה ויקשיב להיסטוריה ארוכת שנים והסיפורים שבעוד מספר שנים יעלמו מן העולם, ולשם כך נוצרה יוזמת "זיכרון בסלון".

יוזמת "זיכרון בסלון" תתקיים בקרוב זו השנה השביעית ברציפות, בה יתארחו אלפי ניצולי שואה בבתים בישראל וברחבי העולם ויקדישו מזמנם כדי לשתף את סיפורי העבר, על מה שהתחולל בתקופת השואה, ומלווה אותם עד היום.

מדי שנה בערב יום השואה תושבים מכל העיר מנדבים את מגוריהם כדי לתת במה ואוזן קשבת לניצולי השואה לספר את סיפורם. כל מקום אירוח טומן בחובו סיפור ונקודת מבט שונה על השואה, אל מול עשרות סטודנטים צעירים ותושבי העיר באר שבע המוכנים להקשיב, כדי לנסות להקל אפילו במעט על הצלקת שהותירה אותה תקופה.

כל אחד מכם יכול לפתוח את ביתו ולארח במסגרת "זיכרון בסלון". צילום : אתר זיכרון בסלון  זיכרון בסלון: הזמן להקשיב לסיפורם של ניצולי השואה. צילום: אתר זיכרון בסלון

בערב יום השואה שיחול בקרוב (23.4.17) יגיעו מאות תושבים לדירות המארחות כדי לשמוע את סיפוריהם של ניצולי השואה ולדאוג לכך שסיפוריהם לא ישכחו. זיכרון בסלון מתקיים בסלון הבית, במפגש הכולל עדות, חלק אומנותי שיתופי ושיחה פתוחה על השואה ועל השלכותיה על החיים שלנו כיום. בכל מפגש משתתפים בדרך כלל בין 15 ל-40 אורחים ולדברי מארחים ומתארחים בעבר, זה שווה כל רגע.

אהוד, סטודנט שאירח ניצול שואה בביתו במסגרת "זיכרון בסלון" סיפר על החוויה "פנו אליי הועד בפיזיותרפיה כדי לנדב את ביתנו לצורך ההרצאה. לקחת חלק כמארח זו זכות גדולה. אירחתי ניצול שואה שהוסתר בתקופת השואה על ידי משפחה פולנייה ובזכותה ניצל, כ-80 אנשים הגיעו לביתי כדי להקשיב לסיפורו".

"מעבר לכך, לי ולשותפיי יש קרבה רגשית לנושא כי המשפחות של כולנו סבלו בשואה". מוסיף אהוד. "חשוב לדעתי להראות לניצולים שהם חשובים ומשמעותיים ולא שכחנו אותם, יש בי תחושת שליחות וזכות להעביר את הידע הזה הלאה".

סטודנטים מארחים בזיכרון בסלון. צילום: זיכרון בסלון

מיכל, סטודנטית שהתארחה בעבר בפרויקט "זיכרון בסלון" חשה חיבור לניצולים "החלטתי ללכת ל"זיכרון בסלון" כי זה מאוד נגע לי, את העדות של המשפחה שלי אני לא יכולה לשמוע כי לא נותרו הרבה ניצולים. "זיכרון בסלון" נראית לי דרך טובה להתחבר לכל הקשור לנושא השואה ממקור ראשון, שהם הניצולים. בעוד מספר שנים לצערי הם כבר לא יהיו פה כדי שנוכל להקשיב להם וזה חשוב שנזכור את מה שקורה ונקשיב להם. אני רואה ב"זיכרון בסלון" דרך טובה להנציח את השואה בדרך מיוחדת ולא בעוד טקס בנאלי".

"בשנה שעברה הגיע ניצול שואה עם אשתו וסיפר את הסיפור שלו בצורה מרתקת וגם לעיתים משעשעת. אשתו הוסיפה הערות ותיקנה אותו וזה היה ממש מבדר. ההתנסות גרמה לי לרצות להיות חלק מזה גם בשנים הבאות" היא מוסיפה.

רוצים לארח ניצול שואה ולשמוע את סיפורו?

יוזמת "זיכרון בסלון" שהחלה לפני שבע שנים בסלון אחד קטן, מחפשת אתכם תושבי באר שבע, שיסכימו לארח ניצולי שואה בביתם גם השנה ולשמוע את סיפורם. "בשנה שעברה היו בבאר שבע כ-200 סלונים שאירחו ניצולי שואה והשנה המספר צפוי לגדול ל700 סלונים" מספרת גל פילברג, סטודנטית באוניברסיטת בן גוריון שמובילה את היוזמה, אך זה תלוי בהירתמותם של תושבי באר שבע למטרה הראויה.

כל אחד מכם יכול לפתוח את ביתו ולארח במסגרת "זיכרון בסלון". צילום : אתר זיכרון בסלון חשוב לציין כי כל אחד מכם יכול לקיים השנה את "זיכרון בסלון" בביתו, בין אם אתם גרים בבאר שבע, ברחבי הארץ, ואפילו במקומות שונים בעולם. באפשרותם להעניק לניצולי השואה את האפשרות להגיע אל ביתכם ולפרוש את סיפורם שהחל לפני כ-80 שנה, ומלווה אותם עד היום.

להרשמה לחצו על הקישור: http://zikaronbasalon.herokuapp.com/he/signup?type=host   

פרטים נוספים על זיכרון בסלון 2017: 

https://www.facebook.com/events/1123375844454831/ 

ערבי הכנה למארחי זיכרון בסלון יתקיימו ב-18.4 וב-19.4

פרטים באירועים בפייסבוק:

מפגש 1: 
https://www.facebook.com/events/756291211213598/?ti=icl

מפגש 2:
https://www.facebook.com/events/756291211213598/?ti=icl

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו