סכנת קריסה שניצבה בפני הגשר העות'מאני העתיק, אחד מסמליה הגדולים ביותר של העיר באר שבע, לא הותירה ברירה, ובעקבותיה בוצע שיפוץ נרחב ושחזור של הגשר ההרוס, אשר הוקם אי שם בראשית המאה הקודמת על ידי שלטון האימפריה העות'מאנית.

צילום: שפר אדריכלים

צילום: שפר אדריכלים-

על מנת לבצע את השחזור בצורה המדויקת ביותר, נשכרו סתתי אבן מחברון, איתן שיחזרו את שיטת העבודה ההיסטורית המדויקת. "כל אתר עתיק והיסטורי, ללא קשר להיותו אתר בעל מורשת יהודית או עולמית, דורש לשלב המון מחקר, ידע ועדינות בפרויקט", מספרת האדריכלית מיכל שפר, בעלת משרד שפר אדריכלים, שהייתה אחראית על התכנון.

צילום: שפר אדריכלים-

-

הגשר החדש יאפשר מעבר רגלי בין הפארק לשוק הבדואי- "מהות הגשר היא חיבורים. חיבור בין הגדות, בין העיר העתיקה וסביבתה לפארק נחל באר שבע המתפתח, ובין הישן לחדש - גשר האבן והטיילת המודרנית ועוד. כבר בתכנון הגשר מורגשת האחריות כלפי הנוף, הסמל התרבותי של העיר, והמבנה ההיסטורי עצמו - ועל אלו התכוונו לשמור". 

-

פרויקט המהפך הגדול, שהחל עוד בשנת 2008, הוקפא למשך כמה שנים עד שחודש ממש לאחרונה באמצעות החברה הכלכלית באר שבע. אורך הגשר 200 מטר ושיקומו מוערך בכ-7.5 מיליון שקל. במתחם הגשר החדש ישנו אזור מנוחה ובו מרפסות הבנויות משתי עקומות א-סימטריות, המשמשות כנקודת הפוגה בגשר הארוך. בנוסף תוכננה תאורה עדינה על מדרך הגשר לצורך שימוש לילי ותאורה מונומנטלית המדגישה את אופקיות הגשר והקשתות.

צילום: שפר אדריכלים - 
תודה לאילנה קוריאל מynet על הידיעה
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו