"לך תסביר לו שאני ואתה זה שריטה של שנים" כתבה הזמרת והיוצרת, עלמה זוהר, על הניסיון להסביר לאהובה הנוכחי על האקס המיתולוגי והאינדיאני מיגל, בלהיט "שיר אהבה אינדיאני". אז אמנם מיגל ויטור הוא פורטוגלי ולא אינדיאני וגם שריטה של שנים בינו למועדון אין, הרי הוא בסך הכל הצטרף לקבוצה בחודש יוני האחרון, אז איך זה שמעט הזמן שויטור מסתובב בבירת הנגב, נראה בהחלט כמו שריטה של שנים? לכו תסבירו להם.

בשקט בשקט, הפך מיגל ויטור לעוגן של הפועל באר שבע. זה לא דבר של מה בכך, ששחקן הגנה הופך להיות השחקן המרכזי בהרכב של קבוצה. בתחילה, לא רבים שמו לב לכך. הפוקוס המרכזי היה על החלק ההתקפי של אלופת המדינה. וואקמה, מליקסון ובוזגלו תפרו חמישיות לרשתות היריבות בליגת העל, הדהימו את אירופה. ומיגל? עשה את עבודתו בשקט, בנאמנות, ואפילו התכבד בכיבוש שער מכריע בסן סירו במילאנו.


ואז, בשיא תפארתו, בתאריך הקוסמי, 12/12, בדקה ה-12, זה קרה. ויטור עלה לכדור גובה, יחד עם איתי שכטר, במשחקה של באר שבע נגד בית"ר ירושלים ונחת לא טוב על רגלו, שהתעקמה וגרמה לקרע ברצועת הברך. הגרזן נשכב על כר הדשא, האוהדים באצטדיון החסירו פעימה ואלה שצפו במשחק תפסו את הראש. הצוות הרפואי בדק את מיגל, ואז הגיע הסימון הכל כך מפחיד שמבשר שויטור לא יוכל להמשיך ולואי טאהא הוזעק במקומו לכר הדשא.

אגב, יש שזקפו לזכות ויטור את השיפור ביכולת של איתי שכטר. מאז עלה שכטר לאותו כדור עם ויטור, יכולתו של שכטר השתפרה פלאים והוא עם 10 שערים בכל המסגרות. אולי, כמו בסרט הקאלט "ספייס ג'אם", ברגע ששכטר נגע בויטור – הגרזן הפורטוגלי העביר לו את היכולת הנהדרת. מי יודע?

ספק אם בהפועל באר שבע ידעו שהדקה ה-12 בטדי תהיה הקריטית ביותר העונה. אז, בדצמבר, היה נראה שבאר שבע משייטת לאליפות שנייה. מכבי תל אביב, היחידה שהיוותה יריבה משמעותית, הציגה כדורגל רע תחת המאמן הגאורגי שלה, ונציגת בירת הנגב הפכה את משחקייה לחגיגת כדורגל על כר הדשא. אבל אז, כשנעלם ויטור, נעלמה גם הפועל באר שבע. הקבוצה התחילה להתקשות בחלק ההתקפי, ובנוסף גם לספוג לא מעט שערים שטותיים בחלק ההגנתי, בהיעדר ה"דבק" הפורטוגלי. את המצב של היום אין צורך להזכיר.

עברו של ויטור לא נקי מפציעות, עוד לפני שהגיע לבאר שבע. ב-2010, כששיחק במדיה של לסטר סיטי, נפצע במהלך משחק נגד איפסוויץ' כאשר מתח את הגיד בברכו, בעקבות כך נעדר מהמגרשים במשך שלושה חודשים. החדשות הטובות? שגם אז הפציעה התרחשה בדצמבר של אותה שנה, ולאחר 4 חודשים כששיחקה לסטר על מקום בפלייאוף העליון מול סקנת'ורפ יונייטד שנלחמה על מקומה בצ'מפיונשיפ, הבקיע ויטור שני שערים ועזר לקבוצתו לשמור על שער נקי, בסיום המשחק נבחר לשחקן המצטיין. גם בקדנציה האחרונה שלו, ביוון, סבל ויטור ממספר פציעות שהשביתו אותו לתקופות מסויימות.

תחילת ההידרדרות בפציעתו של ויטור (רדאד ג'בארה one.co.il)

האם באמת ייתכן שדווקא שחקן הגנה גורם לירידה כזו דרסטית ביכולת הקבוצתית? "הייתה לויטור השפעה מיסטית על הקבוצה" אומר אסף כהן, פרשן ערוצי צ'רלטון, ששימש כפרשן בחלק ממשחקי הקבוצה העונה "כמו גזיזת מחלפות ראשו של שמשון הגיבור, ככה גם שחקני ואוהדי הפועל באר שבע איבדו את כל הביטחון. פתאום כולם מאמינים שבכל משחק ניתן להפסיד, פתאום המגנים והקשרים כבר לא סומכים על הבלמים שינקו כל סכנה. הכוח הגדול של באר שבע תחת בכר היה מקצועי, בעמידה הנכונה מול כל יריבה עדיפה על הנייר, כמו גם היכולת להיות דומיננטית מול קבוצות חלשות ממנה. אבל ברגע שנכנס עניין שאינו כדורגל, אלא רוחני, עניין של אמונה בכוחות על, שם באר שבע מתגלה כפגיעה"

יחד עם זאת, כהן מסביר כי לא רק ויטור הוא הגורם למצב: "בוודאי שיש סיבות נוספות שתורמות ליכולת הנוכחית: הכושר של מליקסון ובוזגלו, הבלגן שיוצרים הורי השחקנים הלא מרוצים, שהר שבכושר מצוין לא קיבל דקות, הירידה הדראסטית של הובאן וכן הלאה" ובכל זאת, מסכם: "מעל הכל זה החיסרון של ויטור. מבחינה מקצועית, ויטור בהגנה היה בלתי עביר והשרה בטחון על חבריו. לא רק המגינים, אלא גם שלישיית הקישור שבלעדיו משחקת כמה מטרים אחורה ביחס למשחק שלה עם ויטור. בנוסף, השילוב של צדק עם ויטור היה מושלם. ויטור ידע לדחוף קדימה בזמן שצדק בנה התקפות מאחור. זה משהו שלא מקבלים מטאהה או סוארס, וגם שיתוף וגם שיתוף הפעולה של צדק עם השניים הללו פשוט פחות טוב"

מתאמן באינטנסיביות על מנת לחזור לכושר. (צילום באדיבות הולמס פלייס באר שבע)

"לא צריך להגזים" אומר המאמן הבאר שבעי, ויקו חדד, כשנשאל האם ויטור הוא המשיח, "מיגל הוא בהחלט בלם טוב, שעשה הרבה שקט ושכל בהגנה של באר שבע, גם מבחינה הגנתית וגם מבחינה התקפית. הוא לא המשיח. כן אפשר לקרוא לו שובר שיווין. הוא שבר את האיזון שהיה בקבוצה, היה תיאום מלא ובינו לבין שיר צדק לבין דודו גורש. ברגע שהוא עזב, ברגע שהוא הפסיק, כל ההרמוניה והתיאום הזה התפספס. יש בקבוצה עוד בלמים, אבל להשיג בלם כזה כמו ויטור זה נדיר ולאבד אחד כזה זו מכה"

השאלה המרכזית סביב חזרתו של ויטור תהיה האם הוא יחזור בכושר המשחק כפי שהיה לפני שנפצע. "זה לא משנה איזה שחקן אתה, ברגע שאתה לא משחק מספר חודשים, אתה מאבד מהיכולת שלך. לכן, לדעתי, ויטור לא יכול לחזור לכושר המשחק שהיה לפני הפציעה, אבל אין ספק שהנוכחות שלו והביטחון שלו יכול להוסיף לכלל הקבוצה. בכל מקרה, כושר משחק צריך לצבור דרך דקות משחק. הקבוצה צריכה לקוות שהוא יחזור חזרה מהר ליכולות האישיות שלו". חדד מסכם: "הסוגייה תהיה הוא כמה דקות יוכל לשחק וכמובן תמיד להיות עם אצבע על הדופק בנוגע לפציעה עצמה. חשוב לצוות הרפואי לוודא שהפציעה הזו לא מרמה, הרי גם כך הייתה סאגה סביב ההחלטה האם לנתח אותו או לא"

הגורם המשמעותי של באר שבע. (מרטין גוטדאמק one.co.il)

עד כמה ויטור יהווה גורם משמעותי במאבק האליפות? "קשה לנבא" אומר אסף כהן וממשיך: "מכבי תל אביב בכושר מצוין, נראית קלילה, זנחה את השיטות של שוטא ארבלדזה עם 3 קשרים אחוריים בליגה. אבל זה עדיין בידיים של באר שבע. ניצחון בבית במחזור השני של הפלייאוף, וזה שלהם. בכר כבר הוכיח יכולת הכנה לקראת משחקים גדולים, עם ויטור יהיה לו קל יותר. וכן, עם ויטור לוקחים אליפות"


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו