מעל השוק הבדואי בבאר שבע, הפועל בעיר כ-112 שנים, מרחפת בשבועות האחרונים עננה של אי ודאות לפרנסת הסוחרים והתושבים שמגיעים לקנות במקום במשך עשרות שנים.

כזכור, בעיריית באר שבע החליטו לסגור את השוק הבדואי בטענה כי "השוק חדל מלהיות אותנטי או ייחודי, לא מדובר על שוק בדואי אלא על שוק מוצרים שפעילותו מתבצעת בערים רבות אחרות ברחבי הארץ. בנוסף ציינו בעיריית באר שבע כי "בימים אלו נבחנות חלופות למתחם השוק הבדואי", שלדברי העירייה מיועד "לטובת פעילויות תיירות, תרבות ופנאי, בין היתר גם לטובת השלמת הפעילות בפארק נחל באר-שבע".

סוחרי השוק הבדואי ותושבים לא הסכימו לקבל את רוע הגזירה, ובשבוע שעבר יצאו להפגנה מול בית משפט השלום בעיר.

אוסמה, סוחר ותיק שעובד בשוק כ-20 שנה, הגיע להפגין והביע את מצוקתו: "מהשוק הזה מתפרנסים יהודים ובדואים, אם יסגרו את השוק אני אלך לגנוב והילדים שלי יגנבו. אני משנת 98' עובד בשוק, יצאתי מהכלא והתחלתי לעבוד. מה אתם רוצים שנלך לגנוב ולמכור סמים? אני רוצה לפרנס משפחה, מאיפה אני אביא כסף לשבע הילדים שלי? אנחנו לא רוצים להתעסק בפשע, לא רוצה לחזור לכלא! רוצים להתפרנס בכבוד".  

אתמול (ראשון) יצאו סוחרי השוק הבדואי בליווי תושבים להפגנה נוספת. תחילה הגיעו לבניין העירייה והפגינו :"לרוביק דנילוביץ' לא אכפת מאיתנו! מה נראה לו שהוא יאכל בשר ואנחנו נגווע ברעב?!". הסוחרים הגיעו לאחר מכן שוב אל רחבת בית המשפט והפגינו פעם נוספת תוך שהם מבהירים "לא ניתן לשוק הבדואי להיסגר!"

הסוחרים אף הניפו שלטים חריפים נגד ראש העיר שנשאו את הכיתוב "רוביק אתה גזען", "רוביק השבע הורג את הרעבים" "רוביק מושחת ושוחט".

הסוחרים בהפגנה נוספת עם שלטים חריפים נגד ראש העיר. צילום: שרון טל

השוק הבדואי ממשיך לעבוד עד להודעה חדשה

בדיון נוסף שהתקיים אמש בבית המשפט לא הושגה הסכמה בין הצדדים. "השופטת ביקשה מעיריית באר שבע להציג פתרונות ותוכניות לשימוש בשטח לאחר סגירתו, אך אינה עשתה זאת" ציין מנכ"ל השוק ישראל רביב. "לאחר הדיון בבית המשפט הוחלט כי בשבוע הקרוב נגיש את טענותינו לבית המשפט עד להגעה להסכמה בין הצדדים. בינתיים השוק הבדואי ממשיך לעבוד עד להודעה חדשה".

בבאר שבע נט נמשיך לעקוב אחר הפרשה, בסופה יצטרך בית המשפט להחליט האם לאפשר לסוחרים להמשיך בעבודתם, או לסגור סופית את השוק הססגוני הפועל בעיר באר שבע למעלה מ-112 שנה, ולהביא לסופו של אחד מסימני ההיכר של העיר באר שבע.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו