אליהו גת (1987-1919) היה מגדולי הציירים בישראל. הוא היה קולוריסט פראי ורשם עדין, אמן ההבעה הסוערת והמבע היצרי, ומאהב חסר תקנה של נופי הארץ. גת גם היה ממייסדי קבוצת "העשרה" ומנהיגה הלא-רשמי, מאמני תערוכת "תצפי"ת", מייסד קבוצת "אקלים" וממוביליה, חתן פרס דיזנגוף לציור, מחנך מוערך שלימד אינספור תלמידים, יוזם של פעילויות אמנותיות רבות, ואיש רוח אשר אייש עמדה תרבותית בת-תוקף במסגרת מערך הכוחות של שדה האמנות המקומי.

מצדה, 1975, צבעי שמן על בד

לכאורה, סיפורה של האמנות הישראלית פרוש לפנינו ומסופר דרך ספריה, תערוכותיה, מוסדותיה וסוכניה. אולם כפי שכבר ידוע, לצד מוקדי הקנון והזרם המרכזי נובעים זרמי נגד וזרמי שוליים, ואלה לעתים לא רק זורמים אלא אף שוצפים וקוצפים. אליהו גת השתייך לזרמים אלה – הוא מעולם לא נמנה על שורותיו של הקנון ומעולם לא סר לצווי האופנה שרווחו, אלא יצר מתוך תודעה אמנותית אישית ומתוך עמדה תרבותית מגובשת כלפי הזירה האמנותית, עמדה שזכתה לעתים לביקורת אך היתה לא פחות מאשר אמיצה. בכך היתה יצירתו של אליהו גת חלק מאותם גורמים שנלחמו על שדה אמנות הטרוגני, ובגינם הפכה הזירה התרבותית לרחבה יותר, למגוונת יותר ולביקורתית יותר.

נוף צפת עם עגורן, 1978, צבעי שמן על בד 

חלפו יותר משלושה עשורים מאז נערכה במוזיאון ישראל בירושלים תערוכתו המקיפה האחרונה של אליהו גת ומאז פרסום הקטלוג היחיד שהוקדש עד כה ליצירתו של האמן. כעת, שלושים שנים מאז הלך לעולמו האמן, יוצא לאור ספר מונוגרפי על קורות חייו ויצירתו של אליהו גת מאת חוקר האמנות והאוצר רון ברטוֹש, והוא מתפרסם על רקע תערוכה מציוריו. הספר, בחסות המחלקה לאמנויות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מלווה בתערוכה המציגה מבחר מציוריו של אליהו גת מכל שנות יצירתו.

פתיחה חגיגית : יום שלישי 28 בפברואר2017, בשעה 19:00

נעילת התערוכה: 23 ביוני 2017

אוצר: רון ברטוֹש

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו