יצחק תשובה, בעל השליטה במאגזרי הגז הטבעי הגדולים בישראל תמר ולוויתן באמצעות דלק קידוחים. מתכנן בימים אלו מיזם חדש בנגב. במסגרת המיזם עתידים להיבנות תחנת כוח ומפעל אלומיניום. שר הכלכלה אלי כהן כבר נתן את ברכתו לפרויקטים המדוברים שצפויים להעסיק כ-1,500 עובדים מאזור הנגב בו שיעור האבטלה גבוה. וכעת יידרש לקבל היתרים מהוועדה להגברת התחרותיות במשק – וועדת הריכוזיות, שנועדה למנוע ריכוזיות במשק הישראלי. ויחד עם זאת יידרש להיתרים מרשות החשמל בכדי להקים תחנת כוח בבעלותו. 

מי שהגה את העיון להקמת הפרויקטים הוא יוסי אבו מנכ"ל חברת דלק קידוחים, הוא חיפש הזדמנויות באמצעותם יוכל להרחיב את הביקוש לגז טבעי ומצא זאת בהקמת המפעלים המדוברים, כאשר מרבית התוצרים של המיזם מיועדים לייצוא, זאת כיוון שבארץ צורכים רק 50-100 אלף טון בזמן שבעולם הביקוש גדול בהרבה.  

יצחק תשובה. צילום: ויקיפדיה

לצורך פעילות תקינה של המפעל ועמידה ביעדים, נדרש 1,600 מגה ואט חשמל. מי שיספקו את הכמות הנדרשת הם מאגרי הגז בהם שותף תשובה, מרבית האספקה תגיע ממאגר לוויתן שם חלקו של תשובה עומד על 45%, והייתר יסופק על ידי מאגר תמר שם מחזיק תשובה ב- 22% וכמובן באמצעות קבוצת דלק.

בדומה לרוב עסקיו תשובה איננו מתכוון לממן לבדו את המיזם, אלא לקיים שותפות עם איש עסקים סיני, ובכך להסתייע בהלוואות מבנקים זרים. כמו כן, הממשל הסיני מעוניין בשותפות זאת כיוון, שמרבית המפעלים שלהם לייצור אלומיניום פועלים באמצעות טכנווגיות ישנות ומבוססים על שימוש בפחם ועל כן מזהמים מאוד. זאת בזמן שבישראל יודעים לייצר אלומיניום במחיר של 5.3 דולר ליחדית אנרגיה כאשר בסין המחיר הוא כפול ועומד על 10 דולר ליחידה. בנוסף לסינים מביעים התעניינות במיזם, ההודים ששמעו על הפרויקט לפני כשנה כאשר הגיעו לארץ במסגרת משלחת ראש ממשלת הודו.

באשר למיקום המדויק במרחב הנגב, נכון לעכשיו מדובר על רמת חובב, מישור רותם ואילת. השטח עליו ימוקמות המפעלים יגיע לסדר גודל של 700-1,000 דונם. זאת כאשר שיעור המס האפקטיבי יעמוד על כ-5%-7.5% לאחר הטבות של חוק עידוד השקעות הון המופעל על מפעלים ייצואנים בפריפריה. אך אם הרגולציה בישראל לא תאפשר הקמת פרויקט זה, הוא יועבר בשלמותו לקפריסין שם שיעור המס ינוע קרוב ל-0%. אך נכון לעכשיו תשובה נחוש להקים את הפרויקט המדובר בארץ.

"במסגרת תוכנית העבודה הרב שנתית בוחנת דלק קידוחים דרכים שונות להרחבת התועלות מגז טבעי במשק המקומי ובאזור. בין היתר, נבחנת האפשרות להקמת מפעל לייצור אלומיניום בשיתוף גופים המתמחים בתחום, כפי שהוצג במסגרת כנס המשקיעים האחרון. אפשרות הקמת מפעל אלומיניום נמצאת בשלב של בדיקות היתכנות טכנית וכלכלית, בינהן בחינת מיקום המפעל (בארץ או באחת ממדינות האזור), החלופות הטכנולוגיות, וכן היבטים רגולטוריים, מסחריים וכלכליים. המפעל, ככל שיוקם, יהיה צרכן משמעותי של גז טבעי ויהא עתיר הון אנושי״. כך מסרו מחברת דלק קידוחים.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו