מנהלת הליגות לכדורגל הציגה היום (חמישי) את המתכונת החדשה של מפעל גביע הטוטו. הדבר אושר על ידי הדירקטוריון של המנהלת. השינוי יתבצע באופן סופי רק לאחר אישור ההתאחדות לכדורגל.

שני השינויים המרכזיים הם בזמן המשחקים ובכמות המשחקים. כלל המשחקים במפעל צפויים להתקיים לפני פתיחת העונה מלבד משחק הגמר, בשונה ממה שהתרגלנו אליו בשנים האחרונות. בנוסף, הקבוצות שמשחקות במפעלים האירופאים יזכו להפחתה משמעותית בכמות המחשקים.

על פי ההצעה החדשה, 10 הקבוצות שלא ישחקו באירופה יחולקו ל-2 בתים של 5 קבוצות, וישחקו סיבוב אחד של ארבעה משחקים נגד כל קבוצה בבית. שתי הקבוצות שיסיימו ראשונות – יעלו לשלב חצי הגמר.

נעם מורנו עבור One.co.il

לעומת זאת, הקבוצות "האירופאיות" יכנסו ישר לשלב "רבע הגמר". במנהלת מציעים כי משחק "אלוף האלופים" (בין אלופת המדינה למחזיקת הגביע – נ.ס) יהפוך למעשה לרבע גמר גביע המדינה, בעוד שתי הקבוצות "האירופאיות" הנוספות ישחקו ביניהן. שתי המנצחות יעלו לחצי הגמר, ויצטרפו לשתי ראשי הבתים של הקבוצות שלא משחקות באירופה. מכאן, יתקיים שלב נוק-אאוט רגיל עד שתוכתר הזוכה בגביע הטוטו.

ומה באשר לקבוצות שלא יצליחו להעפיל לגמר? על פי המתווה, יתקיימו "משחקי דירוג" בין הקבוצות שלא העפילו משלב הבתים ובין הקבוצות האירופאיות שנפלו במשחקים הראשונים. המנהלת טרם פירטה מה בדיוק יכללו "משחקי הדירוג" וכיצד הם ישוחקו.

לשינוי המבנה יש השפעה גדולה על הקבוצות שישחקו באירופה. מצד אחד, מספר המשחקים של הקבוצות הללו יצטמצם משמעותית. מצד שני, גביע הטוטו שימש עד כה את כל הקבוצות כמפעל שבו ניתן לשתף את שחקני הסגל הרחב, וצמצום מספר המשחקים יפגע בהזדמנות של המאמן לבצע רוטציות אלה.

למרות זאת, נראה שהשינוי יתקבל בצורה חיובית אצל מרבית הקבוצות, שמבחינתן מפעיל גביע הטוטו נחשב ל"מפריע ולא נחוץ", בעיקר בשל העובדה שהמשחקים התקיימו במהלך העונה הסדירה.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו