בשנים האחרונות ישראלים רבים טסים בטיסות "לואו-קוסט", הכוללות לרוב טיסה בלבד בצירוף מזוודה קטנה (טרולי), ולא כוללות מזוודה בתא המטען או ארוחות, מה שמפחית משמעותית את עלות כרטיסי הטיסה. אלא שאם אתם טסים בלואו-קוסט מישראל בטרמינל 1, אתם עלולים לגלות כי שם לא תוכלו לשלם בשקלים, למרות שאתם עדיין בגבולות מדינת ישראל.

צילום באדיבות רשות שדות התעופה בישראל

יבגני פרחיה, תושב באר שבע ליווה לפני מספר ימים את חברתו לטיסה בחברת UP, גרסת הלואוקוסט של חברת התעופה אל-על, טיסה שעתידה לצאת מטרמינל 1 מתל אביב לקייב, בירת אוקראינה. "התקשרתי יום לפני ורציתי להוסיף מזוודה. אמרו לי שאי אפשר להוסיף מזוודה לטיסה פחות מ-24 שעות ושאני אגש לשדה. הגעתי לשדה ובמסירת הכבודה אמרו לי שזה 80$ לשדרג מושב ומזוודה". אלא שכאשר רצה יבגני לשלם, הופתע לגלות כי באל-על מסרבים לכבד שקל ישראלי "אמרו לי שאפשר לשלם רק בדולרים או בכרטיס אשראי, ולא היה עליי אשראי, היה לי רק שקלים".

יבגני סירב לקבל את העובדה שלא ניתן לשלם בשקלים "אנחנו במדינת ישראל. הכסף הוא מקומי וצריך לקבל כסף ישראלי. זה א' ב' של כל מדינה". לאחר שהדיילת במקום לא סיפקה את המענה שרצה, הגיע לשוחח עמו מנהל שאמר לו לטענתו "אתה יכול לחזור לטרמינל 3 ולשלם שם". במהרה בין יבגני למנהל התלהט ויכוח, "בגלל שצילמתי אותו הוא לא רצה להעלות את חברה שלי לטיסה".

לדברי יבגני, לאחר כמה דקות שכללו גם הזמנת משטרה למקום, הסכימו באל-על להעלות את חברתו לטיסה "לא חושב שבסמכותו למנוע מנוסעת לעלות טיסה, אני מלווה, מה היא קשורה? בגלל העלבון האישי שלו?". למרות הויכוח, לבסוף נאלץ יבגני לשלם באשראי "הייתי צריך להעיר את אמא שלי ב-03:00 בבוקר כדי שתיתן לי את מס' האשראי".

אך מדוע באל-על מסרבים לקבל שקל ישראלי?  

מחברת התעופה אל-על נמסר בתגובה: "מחירי הכרטיסים והשירותים הנלווים נקובים במטבע דולרי, כמקובל בעולם וכן לפי חוק הגנת הצרכן אשר מתיר לנו לקבוע מחיר של שרותי טיסה בדולרים. אפשרות לרכישה של כרטיסי טיסה וכן של שירותים נלווים במזומן בשקלים קיימת הן בחנויות המכר של החברה הממוקמות בתל אביב, באר שבע וירושלים והן בקופה בטרמינל 3. בטרמינל אחת לא ניתנים שרותי קופה ולכן לא ניתן לשלם בשקלים. במקרה זה, אפשרנו לנוסע לבצע את התשלום בטרמינל 1. חשוב לציין כי עמדה בפניו האופציה לבצע את הרכישה באשראי או מבעוד מועד באינטרנט, במוקד או בחנויות המכר".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו