"זה לא הגיוני שאנחנו לא יכולים לפתוח חלונות, לא הגיוני שכשאני הולכת לישון בלילה אני שמה אבן על האסלה כדי לסגור אותה שהחולדה לא תיכנס דרכה. נכנסה לשכנה השבוע חולדה דרך חור הביוב והסתובבה כל הלילה, ובסוף גם עלתה על הילדה שלה. אי אפשר לחיות ככה, אי אפשר לקחת את הסיכון הזה כל יום", אומרת תושבת שגרה בדרך המשחררים 75-77. תושבי הרחוב סובלים מהמצב הזה כבר תקופה ארוכה. מדובר בשורה של בניינים ומאחוריהם תשתית ביוב לקויה, עם סתימות והצפות שיש באזור על בסיס קבוע, ריח רע שעולה מהביוב וחולדות שלא מפסיקות לצוץ ואף להיכנס לבתיהם של התושבים.

"חיים כמו בגטו"

"מה שהולך פה זה זוהמה. יש לנו מאחורי הבניין חולדות רציניות, זה מזעזע. הם התחילו לטפס לנו לחלונות, עולים מהביוב, מחורי הניקוז, דרך הכיור, דרך האסלות. התחושה היא שאנחנו חיים כמו בגטו, כמו עולם שלישי. אנחנו עם חלונות סגורים, אני לא יכולה לפתוח חלונות כדי לאוורר, אני עם תינוק בן חודש וחצי. אם אני לא תופסת את החולדה בזמן היא מטפסת על אחד הראש של הילדים", היא מוסיפה. התושבים בדרך המשחררים טוענים כי הם פנו כבר מספר פעמים גם לעיריית באר שבע וגם לחברת מי שבע, אך טרם טופלה הבעיה.

"מה שהולך פה זה זוהמה"

"אחרי שפניתי כמה פעמים הם אומרים שזה שטח פרטי ולא ציבורי, והם לא יכולים לעשות הדברה באזור. ומי שבע מתנערים מזה ואומרים שזה לא קשור ולא התשתית שלהם. בינתיים אף אחד לא מטפל", היא אומרת. תושבת אחרת שגרה בבניין וסובלת גם היא מהתופעה, אומרת כי התושבים ברחוב מבוגרים ואין להם איך לסייע מבחינה כספית: "כל האנשים שגרים פה מבוגרים עם סייעות צמודות, במצב סוציו אקונומי נמוך שאי אפשר לאסוף מהם כסף. אין לך ממי לבקש". היא מסכמת ואומרת שהגורמים הציבוריים צריכים לסייע: "אם עיריית באר שבע לא תבוא ותרים את הכפפה ומי שבע לא יבואו ויחליפו את התשתיות ויחייבו כל אחד ישירות בחשבון שלו, זה לא יקרה. אנחנו נמשיך לחיות בגטו הזה".

יחד עם זאת, נראה כי מעיריית באר שבע לא לוקחים אחריות על המצב בדרך המשחררים, כשגם תאגיד מי שבע לא ממהר להגיב בנושא. האם תושבי העיר צריכים להמשיך ולחיות כך? נראה כי בינתיים השינוי כלל לא באופק.

מי מתכוון לקחת אחריות על המצב?

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: "ראשית, למען הסדר הטוב לא התקבלה אף פניה בנושא במוקד העירוני. במידה ואין מדובר במערכת הביוב הפרטית, נא לפנות לתאגיד מי שבע".

מתאגיד מי שבע נמסר בתגובה:
בפתח דברינו נציין כי מדובר במפגע ברשת הביוב הפרטית שברשות הצרכנים במתחם המשותף בדרך המשחררים 75-77 בבאר שבע, כידוע מתוקף חוק- האחריות עליה מוטלת על הדיירים.

לפני מספר שבועות התקבלה פניה מדיירי המתחם, בבקשה לטפל בבעיית חולדות בשטח הפרטי.

לאור המצב המתואר ומתוך התחשבות בדיירים, הגורמים המקצועיים הרלוונטיים פעלו לביצוע הדברה בשטח הפרטי לטובת טיפול בנושא.
לאחר שבוצעו ההדברות במתחם, בימים אלה, פועל התאגיד בשיתוף הגורמים הרלוונטיים באגף הרווחה והמוקד העירוני בעיריית באר שבע לבחינת אופן הטיפול הנדרש בנושא רשת הביוב הפרטית מול הדיירים.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו