לוקאס פיירמן ז"ל. צילום: פרטי

לוקס פיירמן בן ה-36 מבאר שבע חי את חייו ככל אדם, מלבד כמה שעות בשבוע שנאלץ להגיע לטיפולי דיאליזה בשל מחלת הכליות ממנה סבל. ב-15 בינואר החל לוקס לדמם מפתח הדיאליזה שבידו, ומשפחתו הזעיקה אמבולנס לביתם. אלא שלטענת המשפחה, שרשרת כשלים הובילה למותו של לוקס, וזאת כיוון שהגיע לבית החולים סורוקה מאוחר מידי.

האם היה ניתן להציל את לוקס פיירמן?

ב-15 בינואר לקראת השעה 20:30 בערב, הוזעק אמבולנס לביתו של לוקס פיירמן ברחוב רחבת הראל בשכונה ו' החדשה בבאר שבע, לאחר שהחל לדמם מהוריד. אלא שלטענת המשפחה, האמבולנס התעכב והגיע רק כעבור 20 דקות "אמא התקשרה אליי ואמרה שלוקס מדמם, הזמנתי אמבולנס ונסעתי הביתה" סיפר אחיו של לוקס, סבי פיירמן.

כך נשמעו השיחות של סבי למד"א, בהן הזעיק אמבולנס לאחיו:

כעבור 10 דקות הגיע סבי לביתו אך להפתעתו האמבולנס טרם הספיק להגיע "התקשרתי שוב ואמרו לי שהאמבולנס בדרך". סיפר סבי, שניסה לסייע לאחיו לוקס עד הגעת כוחות ההצלה "עצרתי לאחי את הדימום עם מגבת כמה שיכולתי. כשמד"א הגיעו ביקשו מאמא שלי להביא סדין, חבשו אותו זמני, לא עצרו את הדימום. חצי שעה חלפה מהרגע שהתקשרנו ועד שהאמבולנס יצא מהבית שלנו. בזמן הזה יכולנו כבר לקחת אותו לסורוקה".

"הוא היה בהכרה עד התאונה, עשו לו החייאה"

בשעה 20:50, דקות ספורות לאחר שפינה האמבולנס את לוקס לבית החולים, היה מעורב האמבולנס עצמו בתאונת דרכים בצומת מצדה-טשרניחובסקי בשכונה ב'. מהמקום פונו 4 פצועים קל, ביניהם אמו של לוקס שישבה באמבולנס. דקות בודדות חלפו עד הגעת אמבולנס חלופי, אך בזמן קצר זה לוקס המשיך לדמם והגיע לבית החולים סורוקה לאחר שאיבד דם רב, שם ניסו להצילו "עשו לו החייאה בבית החולים, אבל המצב שלו פשוט הידרדר" סיפר אחיו סבי "הוא עוד היה בהכרה באמבולנס, ואיבד את ההכרה אחרי התאונה". לוקס נפטר בבית החולים סורוקה. בבית החולים סורוקה מסרו כי לוקס "פונה במצב אנוש לאחר שאיבד דם רב ונפטר לצערנו זמן קצר לאחר מכן".

זירת התאונה. צילום: שרון טל

"הוא היה בטוח שהוא חוזר הביתה"

משפחתו של לוקס מאמינה כי את מות יקירם היה ניתן למנוע עוד בתחילת שרשרת האירועים, אם היה מגיע האמבולנס בזמן. הערב שהיה יכול להיגמר בטיפול בבית החולים, נגמר באופן טרגי במותו של לוקס "הוא היה בטוח שהוא חוזר הביתה" שחזר אחיו.

לאחר מותו החליטו במשפחה לתרום את קרניות העיניים של לוקס, בתקווה שיסייעו לאדם אחר לחיות טוב יותר "לוקס היה עוזר בתרומות, גם דרך הפייסבוק". סיפר אחיו סבי.  

בעקבות התאונה נפתחה חקירת משטרה וגופתו של לוקס הועברה למכון לרפואה משפטית באבו כביר.

ממד"א נמסר כי הם "משתתפים בצערה של המשפחה. האירוע נמצא בחקירת משטרה, ובמד"א יפעלו בהתאם לתוצאות חקירה זו".

האם ניתן היה למנוע את מותו של לוקס? משפחתו ממתינה לממצאי המכון לרפואה משפטית, בתקווה שישפכו אור על הנסיבות שהובילו לאובדן יקירם.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו