"אני בן 16, לומד במקיף ו' בכיתה י"א. אני חלק מתכנית 'נחשון- עתודה מדעית טכנולוגית', אני בחוג רובוטיקה, ובנוסף אני מגביר פיזיקה ומדעי המחשב. השנה אני לוקח חלק בקהילת Tech7Juniors וייעדו אותי לפרויקט חדשני באמצעותו מעודדים טכנולוגיה ויזמות אצל בני נוער וסטודנטים", מספר על עצמו יאיר דינס. נראה שיאיר מספיק לעשות הרבה דברים כנער מתבגר, דברים שאולי יפתיעו את חלקכם בהתחשב בגילו הצעיר. אבל הוא חולם בגדול, ומתחיל להתקדם לכיוון החלום כבר עכשיו.

צילום: רועי לוינגר

יאיר לוקח חלק השנה בקהילת Tech7Juniors. זוהי קהילת יזמות וטכנולוגיה לנוער בבאר-שבע ובדרום, אשר נתמכת על ידי CJA-הפדרציה היהודית במונטריאול. הקהילה הינה ארגון ללא מטרות רווח, הפועל במטרה לעודד בני נוער לקחת חלק פעיל באקוסיסטם היזמי-טכנולוגי הייחודי שמתפתח בנגב בשנים האחרונות. אחת מהתכניות שמקיימת הקהילה היא תכנית הדגל Teenovation. "זוהי תכנית אקסלרציה ייחודית וראשונה מסוגה בארץ, בה מתחברים סטודנטים ובני נוער יחד לצוותי הקמת סטארטאפים בנושא אתגרי העיר באר שבע. המשתתפים עוברים מפגשי ליווי ותוכן שנותנים להם את הכלים ליצירת סטארטאפ", מספרת יהודית שרביט, מובילת קהילת Tech7Juniors.

התכנית במימון עיריית באר שבע, מנהל החינוך, במסגרת פרויקט עיר דיגיטלית. תומכים נוספים בקורס הם CDI-NEGEV ו-WEWORK. כמו כן, התכנית מקדמת את החיבור בין קהילת הנוער לקהילת הסטודנטים בעיר, תוך חשיפה לסצנת היזמות הטכנולוגית המתקיימת בעיר ובפארק ההייטק בפרט. "הקהילה והתכנית נותנות המון השראה, נותנות מקום ליזמים צעירים ובכלל לבני נוער שרוצים לבוא ולדעת יותר על עולם היזמות", מוסיף יאיר.

מה משך אותך לתחום?

"הרצון להצליח. מאז שאני קטן יש לי את הרצון הזה לגלות, לחקור ולדעת דברים נוספים. לשאול שאלות, לנסות לעשות דברים חדשים, לשאול למה הדברים ככה, לנסות להוכיח שככה זה לא נכון... זו הסיבה העיקרית שמשכה אותי. בעצם הרצון, ולאו דווקא היכולות. כי יש לי את השאיפה הזו להצליח ולהראות שאני יכול לעשות משהו חדש שישנה את העולם. באמת, בסדר גודל שישנה את העולם וזה יהיה דבר מדהים. אנשים יגידו וואו".

יאיר עם יזמים נוספים בתכנית TEENOVATION. צילום: רועי לוינגר

סטארטאפיסט מגיל צעיר

במסגרת Teenovation יאיר החל לפתח סטארטאפ ייחודי יחד עם נער נוסף ושני סטודנטים המשתתפים בפרויקט. "זה לקחת בני נוער שעדיין לא יודעים הרבה על החיים וסטודנטים שכבר עשו צבא ויודעים מה הם רוצים לעשות... השילוב הזה מאוד מיוחד כי הם מלמדים אותנו איך יכול לעבוד סטארטאפ, וגם דברים על החיים. נותנים לנו טיפים, עוזרים בלימודים, עצות לחיים, והם גם מתעניינים, זה הדדי. אנחנו כבר חברים ממש טובים", מספר יאיר. כשהיו צריכים להחליט על כיוון לסטארטאפ שלהם הם בחרו להתמקד בעיר חכמה, אחת מארבע הקטגוריות של אתגרי העיר באר שבע מהם אמורים לבחור בפרויקט (עיר חכמה, הגיל השלישי, חינוך ובריאות).

"בעיה מרכזית עליה חשבנו היא נהיגה בשכרות. יש היום נהגים צעירים חדשים, חיילים שחוזרים בשבת, יוצאים, שותים ואז עולים על ההגה. הפתרון שלנו זה לנהגים, אבל חברות הביטוח הן היעד העיקרי. רצינו לעשות מכשיר שיבדוק את אחוזי האלכוהול בדם, יודיע לנהג ובמידה והוא רוצה לנהוג אז חברת הביטוח לא תכסה על התאונה וזה יתריע לו על כך. זה יגרום לנהגים לא לנהוג שיכורים כי יכאב להם לשלם על הנזק מהתאונה שיכולה להיות. זה גם ייתן נחת להורים בבית... ככה המון אנשים ייהנו מזה", מסביר יאיר על הרעיון. התכנית Teenovation תסתיים בעוד כמה חודשים ב-Demo Day בו יציגו הקבוצות את הסטאראפים עליהם עבדו במהלך השנה. "המטרה היא שעל אף גילם הצעיר של חלק מחברי הצוות, כמו יאיר, הם כן ישתלבו בפעילות של הקבוצה הבוגרת שלנו, Tech7, יתחברו למשקיעים וייקחו חלק בפיתוח האקו סיסטם היזמי של באר שבע", מסבירה יהודית.

יאיר והצוות שלו עובדים על סטארטאפ שלהם ב-WEWORK. צילום: רועי לוינגר

כוח רצון זה שם המשחק

בשבוע שעבר נפגש יאיר עם מאות תלמידים ותלמידות מרחבי העיר וסיפר להם את הסיפור שלו. כנער צעיר שהחל להתפתח ולצמוח בתחום היזמות והטכנולוגיה, הוא הגיע כדי לעורר בהם השראה וללמד אותם על התמדה וכוח רצון. "היה חשוב לי להראות להם שאם יש לך כוח רצון אף אחד לא יכול עליך, והיכולת תגיע בהמשך. אם יש להם רעיון שיכול לצמוח, וגם אם לא.. צריך למצוא את המקום בו אתה יכול לפרוח ולהראות לעולם מה אתה יכול לעשות, מה הייעוד שלך". את הדברים האלה אמר יאיר, והוא רק בן 16. מלא במוטיבציה, אמונה ורצון ללמוד ולגדול. "אפשר להתחיל גם מהגיל הזה, גם אם לא יודעים הכל. אני בטוח לא יודע הכל, אני רחוק שנות אור מזה... אבל יש לי את הכוח רצון וזה מה שניסיתי להעביר להם. זה לקחת את מה שאתה אוהב ועם הכוח רצון שלך לעשות את זה הכי טוב שיש".

מה התכניות שלך להמשך הדרך?

"אני חושב שמצאתי את המקום שלי כבן נוער להמשיך ולהתפתח, עם סטארטאפים ורעיונות. אני רוצה להגיע לרמות הגבוהות, לגרום לאנשים לחייך בגלל משהו שאני עשיתי ויצרתי. שהם יקומו בבוקר ויגידו וואו, איזה מזל שיש לי את זה. ליצור דברים שבאמת ישפיעו על אנשים, ישנו את העולם ויהיו בכל בית בעולם".

ההרשמה לTEENOVATION 2018-19 כבר נפתחה. לחצו כאן לפרטים נוספים.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו