השילוב בין קלאסי ומודרני מייצב חוויה יוצאת דופן (צילום: איציק, תזמורת ירושלים מזרח ומערב)

התופעה התרבותית שנקראת "צלילי הכרם" שפרצה בשנות השבעים והביאה שילובים של פיוטי יהדות תימן, מוסיקה מארצות ערב ומוסיקה יוונית ומהווה עד היום נדבך חשוב מאד בתולדותיה של המוסיקה המזרחית בארץ, מקבלת בסיבוב ההופעות של התזמורת את הבמה והכבוד אליהם היא ראויה. לצערנו, מה שאנחנו נוהגים לכנות היום "מוסיקה מזרחית" מצומצם במקרים לכדי שירי פופ גנריים עם מוטיבים מזרחיים שחוקים, ובתוך הפסקול הישראלי שכל כך מעייף לעיתים, הקונצרט סיפק אתנחתא נוסטלגית אמתית של צלילים נושנים ומנגינות עתיקות שפשוט עושות טוב על הלב.

אין ספק שזה אתגר לא פשוט להיכנס לנעליים הגדולות של דקלון, רמי דנוך, יהודה קיסר, אהובה עוזרי ושאר הגדולים של צלילי הכרם, ואפשר לומר בוודאות שהתזמורת עשתה זאת ובגדול. המופע נפתח בנעימה מזרחית יפה ועדינה בהשתתפות כלי הנגינה הקלאסיים של התזמורת, כשברקע כבר התחילו הבס, הדיסטורשן והתופים לתת אותותיהם ולרמז על הבאות. מיד לאחר דברי הפתיחה של המנצח והמעבד המוסיקלי של המופע, המאסטרו תום כהן, עלה הזמר שי צברי לבמה ופתח עם "את לי לילה" בביצוע מרגש לצלילי העיבוד הנוגה של התזמורת.

תזמורת ירושלים מזרח ומערב. צילום: עידו כהןבבהמשך הצטרפו לחגיגה האחיות חיים, בנות הרכב A-wa המצוין והוסיפו את חלקן לפסיפס עם המחרוזת התימנית "סעי יונה" ו"שושנת תימן" ואף הפתיעו עם ביצוע אנדלוסי מיוחד ללהיטן "Habibi Galbi". גם שי צברי לא נותר מקופח ושר את שירו "מלך" בעיבוד מיוחד בשילוב "הפרח בגני". כמובן שהקהל לא יכול היה להישאר אדיש לשירים המוכרים והצטרף לזמרים לאורך כל המופע ובהדרן, כמעט כל הקהל כבר היה על הרגליים והצטרף בקולו לביצוע ל"אבק דרכים".  

תום כהן, המנצח יליד באר שבע, סיפר לאחר המופע על התהליך שהוליד את החיבורים המשותפים: "החיבור עם שי צברי התחיל לפני כשנתיים בעבודה על פרויקט מרגש בשם 'כביש אחד' אותו אני ניהלתי מוסיקלית והוא ניהל אומנותית. שמחתי לגלות שמעבר לכך ששי הוא זמר ענק הוא גם אמן ואיש רוח שתענוג לעבוד וליצור איתו. מכאן התחלנו לחשוב ביחד איזה פרויקט יהיה הכי מתאים שנעשה איתו יחד עם התזמורת וברגע שהחלטנו על מחווה ל״כרם התימנים״ היה לנו ברור שאין יותר מתאימות מA-WA  לחלוק אתו את הבמה בערב הזה. לשמחתי המופע קוצר שבחים מקיר לקיר וכרגע נראה כמו עוד אחד מהפרויקטים האלה שכל המשתתפים בהם מרגישים שזה פשוט נכון ושהשילוב של כל המרכיבים - התזמורת, אייווה, שי ואני - פשוט יוצר משהו גדול מסך חלקיו. ההופעה בבאר שבע היא רק הרביעית מתוך מסע הופעות ארוך שעוד נכון לשילוב הזה ואני מאחל לנו כמה שיותר הופעות ברחבי הארץ ובעולם ולי באופן אישי כמה שיותר הופעות בבאר שבע כדי שאוכל ללכת לישון אצל אמא אחרי".

אין ספק שהחיבור בין כל המשתתפים בקונצרט יצר משהו קוסמי לחלוטין. עשו לעצמיכם טובה ולכו ליהנות מהופעה שעושה כבוד גדול לצלילי הכרם ולמוסיקה הישראלית בכלל.

 

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו