אמנם חג החנוכה כבר מאחורינו, אבל מהסיפור הזה לא יכולנו להתעלם. לפני כשבוע נערך בבאר שבע ערב לכבוד ניצולי שואה בעיר בשם "יחד חושך נגרש", במסגרתו הגיעו כ-120 סטודנטים לבית ניצולי שואה בעיר, כדי להדליק עמם נר שמיני של חנוכה. כל קבוצת סטודנטים הצטיידה ב"ערכת הדלקת נרות" שכללה נרות, חנוכה שירונים וסופגניות, והגיעו לשמח את ניצולי השואה.

שלמה בן ה-95  והדס . צילום באדיבות תוכנית זכור וכבד

אלא שאחת הסטודנטיות בשם הדס קריף, המתגוררת במיתר, גילתה כי לאחד מניצולי שואה שהרגע הדליקה איתו נר חנוכה, יש היסטוריה ארוכת שנים עם משפחתה "הגענו לבקר ניצול שואה בשם שלמה, הדלקנו נרות חנוכה, ואז הוא התחיל לספר לי על עצמו, שהוא היה נגר בסורוקה, ושהיה לו חבר ממש טוב בסורוקה שעבד כמסגר. הוא סיפר שתמיד היו עובדים יחד ולחברו המסגר היה ילד קטן שהיה מגיע לנגריה".

"ואז אמרתי לו – "אלברט קריף זה המסגר!" שלמה הסתכל עליי ושאל איך אני יודעת, ועניתי לו "כי הוא היה סבא שלי, ז"ל". אז הבינה בעצם הדס כי לאותו ניצול שואה שהגיעה לבקר יש היסטוריה ארוכת שנים עם משפחתה. "אותו ילד קטן ששלמה דיבר עליו הוא אבא שלי חיים, שהיום הוא בן 61". האב, אגב שהיה מגיע כילד לנגריה של שלמה בסורוקה, עדיין עובד בבית החולים סורוקה. "שלמה התרגש נורא" סיפרה הדס, ורצה לפגוש את אבא שלי אחרי כל כך הרבה שנים.

האיחוד המרגש: שלמה בן 95!

שבוע עבר מאז הביקור המפתיע של הדס בביתו של שלמה, ובקשתו של שלמה סוף סוף התממשה. אמש  (רביעי) חגג שלמה את יום הולדתו ה-95, ועמו הגיעו לחגוג הדס הנכדה של חברו הטוב, אביה אלברט (הילד הקטן מהנגריה), בני משפחה וחברים נוספים. לאחר כל כך הרבה שנים, שלמה זכה לפגוש מחדש את האנשים הקשורים זמן כה רב בעברו, בערב שלעולם לא ישכח.

הנגר, הילד הקטן, ונכדתו של המסגר ז''ל.

הערב "באנו חושך לגרש" התאפשר בזכות שיתוף הפעולה של תוכנית "זכור וכבד" ותא אלפ"ה באוניברסיטת בן גוריון, שמטרתו לעזור ולסייע לניצולי שואה וקשישים בעיר באר שבע.

תכנית "זכור וכבד" של הלל בן גוריון הינה תכנית שנתית לסטודנטים, המשלבת התנדבות שבועית עם ניצולי השואה בביתם יחד עם תכנית עיונית בנושאים שונים הקשורים לזיכרון השואה. בנוסף, התכנית מארגנת אירועי התנדבות ומודעות בנושא.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו