בעיצומו של שבוע הבנייה הירוקה, מתקיים הכנס הבינלאומי השנתי לבנייה ירוקה וערים חכמות אשר מהווה במה מרכזית להצגת מגמות וחידושים בהפיכת מרחבי בנייה לבריאים, מתחשבים בסביבה, חסכוניים ומתקדמים. במסגרת כנס זה אשר מתקיים בתל-אביב, זכה פרופ' יצחק מאיר מן המכון לחקר המדבר של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב באות הבנייה הירוקה לשנת 2016 בקטגורית המנהיגות.

פרופ' יצחק מאיר (שני מימין) עם חברי הועד המנהל של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה במעמד הענקת הפרס (צילום: המועצה הישראלית לבנייה ירוקה)פרופ' יצחק מאיר (שני מימין) עם חברי הועד המנהל של המועצה הישראלית לבנייה ירוקה במעמד הענקת הפרס (צילום: המועצה הישראלית לבנייה ירוקה)

עבודתו של פרופ' מאיר במשך השנים נוגעת לחלק גדול מהתחומים הנדונים בכנס, וביניהם בנייה ירוקה וחוסכת אנרגיה, בניינים ויישובים מאוזני אנרגיה ותכניות מתאר המיישמות את עקרונות הקיימות. יחד עם עמיתים הוא חיבר את המדריך לבנייה ביו-אקלימית בישראל שנכתב עבור משרד האנרגיה, והוא חבר צוות בתכנית מחקר המפתחת עקרונות ופרקטיקות לא רק לבניינים "מאוזני אנרגיה" (היינו, שחוסכים ומייצרים ממקורות מתחדשים לפחות את כמות האנרגיה שצורכים) אלא של יישובים שלמים- שזיכתה את צוות החוקרים במענק "הורייזון 2020" של האיחוד האירופי.

באשר לתכנון של שכונות ויישובים ירוקים הוא ציין, "בתכניות כאלה אני שואף להחדיר את העקרונות והכלים הירוקים הן בתכניות מתאר שאני משמש יועץ אקלים ובנייה ירוקה בצוותי התכנון שלהן, והן בתכניות שאנו מתכננים כפרויקטי הדגמה", כך פרופ' מאיר. מאיר משמש כיועץ בצוותי התכנון של התכנית החדשה של בית שאן כמו גם התכנית ליישוב החדש כסיף, יישוב ל-100,000 איש ליד ערד, ובנוסף, אחראי על תוכנית מתאר מפורטת של 1000 יחידות דיור עבור משרד השיכון והבינוי לאחד מן הפלחים של שכונת רמות בבאר שבע. "זו התוכנית הראשונה בארץ בה משולב התקן לבנייה ירוקה כחלק אינטגרלי ולא כמסמך נלווה".

אות המנהיגות בבנייה ירוקה ניתן עבור תרומה משמעותית ופורצת דרך לקידום שוק הבנייה הירוקה בישראל, תרומה המספקת השראה לגורמים הפועלים בתחום. פרופ' מאיר נבחר מתוך עשרות מועמדים, ונבחר בגין יוזמות אותן הוביל הן באקדמיה והן בעולם המעשי.

במסגרת עבודתו אחראי פרופ' מאיר על הובלת פרויקטים חדשניים מבוססי טכנולוגיות ירוקות בבנייה בתנאים מדבריים, לקיחת חלק פעיל בעשייה ציבורית בוועדות הכנסת ובוועדות בינלאומיות, ייעוץ אקלים ובנייה ירוקה בצוותי תכנון של משרד השיכון והבינוי, משרד הפנים ומנהל מקרקעי ישראל, ייעוץ מחקרי עבור משרד האנרגיה, ובמסגרת האקדמית חינך דורות רבים של סטודנטים ופרסם עשרות מאמרים.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו