"בהצעת החוק יש פגמים רבים הפוגעים בבעלי הדירות באופן לא חוקתי", כותב עורך הדין אלישע כהן בשם בעלי הדירות בבאר-שבע, "אבל שני פגמים הבולטים ביותר הם: היותו של החוק בגדר חוק שפוגע רטרואקטיבית בציבור בעלי הדירות והפגיעה המהותית שיש בחוק בתושבי הדרום והצפון, היינו תושבי הפריפריה."

עו"ד  אלישע כהן  כותב במכתבו כי מרשיו, בעלי עסקים שמתפרנסים מעבודת כפיים, אחד מהם בעל מאפייה, בהיעדר כל עתודות פנסיוניות כמקובל בשוק של העצמאים, רכשו בבאר-שבע מספר דירות כדי שכאשר יגיעו לגיל פרישה יוכלו ליהנות מפרי עמלם מבלי להזדקק לעזרת ילדיהם או למוסדות הרווחה השונים, "הטלת מס חדש על דירה שנרכשה לפני החוק פוגעת רטרואקטיבית בקניינם של מרשיי והינה בגדר של הפקעה ממש של חלק מקניינם".

עיקר הביקורת היא על הקיפוח של תושבי הדרום העולה מהצעת החוק הזאת. "כידוע ערכי הדירות במרכז הארץ גבוהים  באופן משמעותי מאזור הדרום והצפון. לפי הצעת החוק לא יהיה הבדל בין דירה שערכה 1.5 מיליון שקלים בנגב לבין דירה שערכה 10 מיליון שקלים במרכז הארץ. יוצא שתושב מרכז הארץ המחזיק 2 דירות בשווי של 20 מיליוני שקלים לא ישלם מס בניגוד לחברו בעל 3 דירות קטנות בעיירת פיתוח בנגב ששווין קטן עשרת מונים – שבכל זאת ישלם את המס המדובר, זו הפליה לרעה של תושבי הפריפריה.

במכתב שנשלח לשר האוצר כחלון ויו"ר ועדת הכספים משה גפני, נכתב כי אם הצעת החוק תאושר בלי תיקון הפגמים שהזכיר במכתבו בכוונת החתומים לעתור לבג"ץ לביטול החוק בהיותו סותר את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו